U saopštenju rezervata iz Kenije navodi se da je 45-godišnji nosorog Sudan eutanaziran u ponedeljak, nakon što se njegovo stanje "značajno pogoršalo" i da nije više mogao da stoji.

Nosorog je bio deo ambicioznih napora za spasavanje te podvrste od izumiranja, zajedno s još dve ženke.


Lečen je od komplikacija na mišićima i kostima izazvanih starošću, zbog kojih je imao velika rane na koži.

Ovaj nosorog bio je u ležećem položaju od kraja februara zbog velike rane na desnoj nozi.

undefined Beli nosorog



"Njegovo stanje se veoma pogoršalo u poslednja 24 časa. Nije mogao da stoji i mnogo je patio", navodi se u saopštenju i dodao je da je veterinarski tim doneo odluku da životinja bude uspavana.

Nosorog je prethodno živeo u zoološkom vrtu u Češkoj Republici, a potom je prebačen u rezervat udaljen 250 kilometara severno od Najrobija, gde je živeo sa poslednje dve ženke ove vrste, 27-godišnjom "Nadžin" i 17-godišnjom "Fatu".

Svi pokušaji da se nosorozi pare prirodnim putem su propali, a prirodnjaci su organizovali akciju sakupljanja devet miliona dolara za finansiranje projekta lečenja neplodnosti.

Vantelesno začeće je poslednja nada za opstanak ove životinjske vrste.

Sa druge strane sveta - bolje vesti. Mali rezervat prirode u severoistočnoj Indiji zabeležio je porast broja jednorogih nosoroga.

Istraživanje sprovedeno u nedelju u rezervatu Pobitora pokazalo je da u njemu borave 102 nosoroga, dok ih je prilikom brojanja 2012. bilo 93, rekao je šumar i nadzornik prebrojavanja Pradipta Baruah.

"Naši napori da sačuvamo nosoroge su se isplatili", naveo je on.

Rezervat površine 38 kvadratnih kilometara se nalazi nedaleko od Gauhatija, prestonice države Asam. U Asamu se nalazi i nacionalni park Kaziranga, koji je glavno stanište jednorogih nosoroga i u kom ih ima više od 2.000.

Nosoroge je brojalo 20 šumara koji su šume, polja i močvare prelazili na leđima sedam pripitomljenih slonova.

"Životinje su u divljini izgledale bezbrižno, lenčarile oko žbunja i na pašnjacima", rekao je šumar Mukul Tamuli.

U Pobitori su lovokradice od 2012. ubile šest nosoroga, a 20 ih je umrlo prirodnom smrću.

Svih pet vrsta nosoroga su na meti lovokradica koji njihove rogove prodaju na crnom tržištu, najčešće u zemljama u kojima se veruje da rog nosoroga poboljšava potenciju.