• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Eksplodirao voz u blizini Gorija

Voz koji je prevozio gorivo eksplodirao je na glavnoj gruzijskoj železničkoj liniji u blizini Gorija "jer je pruga najverovatnije bila minirana", saopštio je portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Gruzije Šota Utašvili.

Voz koji je prevozio gorivo eksplodirao je na glavnoj gruzijskoj železničkoj liniji u blizini Gorija "jer je pruga najverovatnije bila minirana", saopštio je portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Gruzije Šota Utašvili.

Prema rečima Rojtersovog reportera, eksplozija je odjeknula u blizini napuštene gruzijske vojne baze, oko pet kilometara zapadno od Gorija koji su ruske vojne snage napustile u petak posle deset dana okupacije.

Snage bezbednosti su ipak uspele da na vreme otkače 19 vagona kompozicije i na taj način spreče dalje eksplozije.

Zvaničnci su izjavili da je voz bio na glavnoj železničkoj liniji koja povezuje istočni i zapadni deo Gruzije, što je glavni trgovački put za izvoz nafte iz Azerbejdžana na evropska tražišta.

Gruzija je ponudila Azerbejdžanu alternativni put preko stare železničke linije.

Gruzijska luka Poti može da dnevno pretovari 100.000 barela nafte i derivata koji vozom stižu iz Azerbejdžana. Poti je i uvozna luka za robu namenjenu Gruziji, drugim kavkaskim državama i Srednjoj Aziji.

Rusi još u Gruziji, Zapad zaprepašćen

Mali broj ruskih vojnika ukopan je i dalje duboko u Gruziji. Dva dana pošto je Moskva rekla da će okončati povlačenje, zapadne sile zahtevaju da Rusi napuste luku Poti, na Crnom moru.

Rusija kaže da su preostali vojnici mirovne snage za sprečavanje krvoprolića i zastitu naroda promoskovskih pokrajina Južne Osetije i Abhazije koje su se otcepile od Gruzije.

SAD i Evropa strahuju da će rusko prisustvo "cementirati" nacionalne podele u Gruziji, potkopati prozapadnog predsednika Mihaila Sakašvilija i ugroziti ključne cevovode za naftu i gas koji prolaze Gruzijom.

Tbilisi i Zapad posebno brine ruski kontrolni punkt uspostavljen u Potiju, stotinama kilometara daleko od Južne Osetije, izvan bezbednosne zone za koju Rusija kaže da je pokrivena njenim mirotvoračkim mandatom.

Predstavnik Bele kiće Gordon Džondro je izjavio da je "postavljanje stalnih instalacija i kontrolnih punktova suprotno sporazumu o obustavi vatre" u Gruziji.

Američki ratni brod "US Mekfaul" je sa tovarom humanitarne pomoći, uplovio u glavnu gruzijsku luku Batumi, 80 kilometara južno od Potija.

Gluvi telefoni Sarkozija i Medvedeva

Predsednik Francuske i predsedavajući Evropske unije Nikola Sarkozi je u subotu u telefonskom razgovoru zatražio od predsednika Rusije Dimitrija Medvedeva da naredi ruskim snagama povlačenje iz Potija, saopštila je Jelisejska palata.

Saopšteno je i da su se Sarkozi i Medvedev dogovorili da se hitno pod okriljem Evropske organizacije za bezbednost i Saradnju (OEBS) formira mehanizam koji bi zamenio ruske snage u "tampon zoni" južno od Južne Osetije.

Kremlj je međutim saopštio da je Sarkozi "pozitivno ocenio" rusko povlačenje. U nastavku saopštenja piše da nije ni razmotrena zamena ruskih snaga mirovnjacima OEBS-a.

Uz to je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao da samo mirovne snage onih zemalja koje Južna Osetija i Abhazija smatraju prihvatljivim, mogu biti efikasne u tom poslu i stavio jasno do znanja da su prihvatljivi samo - Rusi.

Zahtevajući povlačenje Rusa, Zapad nema poluge da na to prisili Rusiju čiji su mu nafta i gas bolno potrebni.

Državni sekretar SAD za trgovinu Karlos Gutijeres je izjavio da Rusiji za sada jedino preti da bude izbačena iz Grupe osam industrijalizovanih država (G8) i da ne bude primljena u Svetsku trgovinsku organizaciju: "To je sve što ona sada reskira".

Analitičari kažu da bi izolacija ili isključivanje još više naljutili Rusiju koja bi u tom slučaju bila još manje podložna zahtevima Zapada.

Izaslnik SAD na Kavkazu je rekao da je Rusija vojnom akcijom, protiv svoje volje nepovratno pomogla zahtev Gruzije da postane članica NATO. Moskva Gruziju i druge bivše sovjetske republike smatra delom svoje legitimne sfere uticaja i protivi se njihovom prijemu u NATO.

"Smatram da je Rusija sada postigla to da aktivira najjači mogući katalizator za ulazak Gruzije u NATO", rekao je pomoćnik zamenika državnog sekretara SAD Metju Briza za moskvski radio "Eho".

NATO je "zamrznuo" redovne kontakte sa Rusijom, ali Zapadu je potrebna njena pomoć za niz problema, kao što su Iran i Avganistan.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image