• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počinje velika konvencija demokrata u Denveru

U Denveru počinje nacionalna konvencija američke Demokratske stranke, na kojoj će Barak Obama biti i zvanično nominovan za predsednickog kandidata ove stranke na novembarskim izborima za predsednka SAD.

U Denveru počinje nacionalna konvencija američke Demokratske stranke, na kojoj će Barak Obama biti i zvanično nominovan za predsednickog kandidata ove stranke na novembarskim izborima za predsednka SAD.

Konvenciji, koja će trajati do četvrtka, prisustvuje više od 75.000 pristalica demokrata, kojima će se svakog dana obraćati istaknute ličnosti američkog političkog i javnog života.

Skup će otvoriti predsednica Predstavničkog doma iz Demokratske stranke Nensi Pelozi, a prvog dana konvencije, koja je potpuno mobilisala Denver u kome je popunjeno 17.000 hotelskih soba, istaknutu ulogu će imati supruga predsedničkog kandidata Mišel Obama.

Sutra će se demokratskim pristalicama obratiti Hilari Klinton, senatorka iz Njujorka koja je nedavno izgubila stranačku trku za predsedničku nominaciju.

Ona će svakako podržati Obamu, ali od načina na koji će to učiniti umnogome će zavisiti opredeljenje njenih zagriženih pristalica na novembarskim izborima, smatraju analitičari.

U sredu će govoriti Hilarin suprug, bivši američki predsednik Bil Klinton, posle čega će uslediti glasanje delegacija svih država i govor potpredsedničkog kandidata Džozefa Bajdena.

Na kraju, pristalicama će u četvrtak obratiti sam Barak Obama koji će svojim govorom i zvanično prihvatiti kandidaturu.

On će to učitniti 28. avgusta na 45 godišnjicu od čuvenog govora "Imam jedan san" Martina Lutera Kinga, borca za ravnopravnost crnaca.

Po mišljenju analitičara, glavni cilj konvencije je da predstavi Obamu kao tipičnog Amerikanca uprkos njegovoj netipičnoj biografiji i jasno poveže suparničkog kandidata Džona Mekejna sa dosadašnjom "propalom" politikom Bušove administracije.

Obama će istovremeno nastojati da ubedi sunarodnike da će sa njim Amerika biti promenjena na bolje, da će biti sigurnija i ekonomski jača.

Iako je završni rezultat samog skupa već poznat, jer će Obama dobiti predsedničku nominaciju, četovorodnevna konvencija će demokratama pružiti priliku da svog kandidata i program predstave i pred televizijskom auditorijummom od 20 miliona ljudi.

Ovo je prvi momenat kada će mnogi američki birači istinski početi da prate kampanju. Demokrate se nadaju da će pažljivo osmišljeni program poboljšati utisak o Obami i doneti mu prednost u anketama javnog mnjenja, pre nego što se i definitivno usredsredi na novembarske izbore.

Drugi važan zadatak biće da se demokrate ujedine posle neprijatne predizborne borbe između Obame i Hilari Klinton, u čemu će takođe, kako se ocenjuje, presudni uticaj imati njen govor.

Na konvenciji će biti potvrđena i Obamina odluka da senator Džo Bajden bude kandidat za potpredsednika SAD.

Izbor jednog od najstarijih američkih senatora i dugogodišnjeg predsednika spoljnopolitičkog odbora Senata trebalo je da ućutka protivnički tabor, koji često kritikuje Obamino navodno neiskustvo u spoljnoj politici.

Međutim, prve ankete javnog mnjenja pošto je objavljeno da će Bajden biti kandidat za potpredsednika, govore da su Obama i njegov republikanski rival Džon Mekejn izjednačeni, pa se možda ova računica pokazala pogrešnom.

Uprkos tome što je uobičajeno da kandidatu koji obznani ime svog budućeg potpredsednika, bar na kratko poraste rejting, to se ovoga puta nije dogodilo. Prema Galupovoj anketi, koju prenose agencije, kandidati su izjednačeni sa podrškom od po 45 odsto birača.

Mnogi iz republikanskog, ali i samog demokratskog tabora kritikovali su Obamu da je izborom dugogodišnjeg senatora i vašingtonskog "insajdera" izneverio obećanje da će doneti promene u američkoj politici.

Senator Bajden je predstavnik konzervativne, "hladnoratovske" politike i dugogodišnji zagovornik nezavisnosti Kosova. Svojevremeno je podržavao intervenciju NATO protiv SR Jugoslavije i bio jedan od glavnih pobornika politike uslovljavanja prema Srbiji.

Policija čuva Obamine ćerke od udvarača

Kako bi se približio "običnim ljudima" Obama je u šali rekao da je pravi zadatak policajaca koji ga danonoćno štite da obeshrabre eventualne udvarače njegovih kćerki.

"Pravi zadatak tajne službe je da zaštite moje dve kćeke na pragu adolescencije", izjavio je on pristalicama na jednom skupu u opuštenoj atmosferi u mestu O Kler u Viskonsinu.

"Svaki udvarač koji se eventualno bude pojavio, moraće prvo da se suoči sa nekim od tih momaka mrkog izgleda koji se nikad ne smeše. Oni su naoružani i opasni", rekao je on što je bilo propraćeno smehom prisutnih.

Senator iz Ilinoisa ima dve kćerke, desetogodišnju Maliju i Sašu, staru sedam godina. Obe će sa svojom majkom Mišel prisustvovati konvenciji u Denveru.

Veoma opušten, Obama je u O Kleru rekao da će ga njegova supruga na konvenciji predstaviti kao običnog čoveka, koji uopšte nije nalik slici superstara kakva je o njemu lansirana.

"Mislim da ćete sami zaključiti sledeće: on je kao mi, potiče iz porodice srednje klase, bio je stipendista i morao je da vrati sve kredite koje je dobijao kao student".

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image