"UNCHR (Agencija UN za izbeglice) primila je k znanju objavu premijera Izraela Netanjahua da je poništio sporazum Izrael-UNCHR od 2. aprila o rešenju za Eritrejce i Sudance koji žive u Izraelu", naveo je portparol agencije UN Vilijam Spindler u poruci poslatoj agenciji Frans pres.

Spindler je dodao da UN "i dalje veruju u potrebu 'vin-vin' (engl. win-win - svi dobijaju) sporazuma od koga može imati koristi Izrael, međunarodna zajednica i ljudi kojima je potreban azil i nadamo se da će Izrael uskoro preispitati svoju odluku".

Netanjahu je danas saopštio da Izrael poništava sporazum s UN o naseljavanju afričkih migranata, koji traže azil u zapadne zemlje umesto u Afriku.

"Slušao sam pažljivo komentare o sporazumu. Nakon preispitivanja prednosti i mana (sporazuma) odlučio sam da ga poništim", rekao je Netanjahu, kako prenose izraelski mediji, najavivši da će "uprkos rastućim pravnim i međunarodnim ograničenjima Izrael nastaviti da radi odlučno kako bi iscrpeo sve mogućnosti koje su mu na raspolaganju da ukloni infiltratore".

Vest o postizanju sporazuma, na osnovu koga bi se više od 16.000 migranata naselilo u Kanadu, Nemačku i Italiju, između ostalih zemalja, umesto da se deportuju u Ruandu i Ugandu, objavljena je juče popodne.

SAD blokirale nacrt deklaracije u UN o Gazi

Netanjahu je samo nekoliko sati kasnije, pod pritiskom svoje konzervativne partije Likud i članova vladajuće koalicije odlučio da suspenduje sporazum iako je već bio potpisan.

Nepun dan posle toga odlučio je da ga poništi. On se danas sastao u štabu izraelske vojske sa stanovnicama južnog Tel Aviva koji su se takođe protivili sporazumu jer se u tim telavivskim kvartovima naselio najveći broj migranata.

Drugi stanovnici, koji se protive deportaciji onih koji traže azil, protestovali su prekoputa štaba, rekavši da oni na taj sastanak nisu pozvani.

U ponedeljak nekoliko sati pre suspenzije, Netanjahu je hvalio sporazum na osnovu koga bi se 16.250 afričkih migranata naselilo u razvijene zemlje.

Sporazum bi se ostvario u tri faze u roku od pet godina, a migranti bi do raseljavanja dobili pravo na boravak u Izraelu.

U Izraelu je trenutno 39.000 migranata, uglavnom iz Eritreje i Sudana.

Jevrejska država je većinu Afrikanaca koji su nelagalno prešli granicu s Egiptom smatrala ekonomskim imigrantima, a ne izbeglicama koje su pobegle od sukoba i progona.