Rublja je danas pala na najniži nivo od novembra prošle godine, trgujući se na nivou od 60,24 rubalja za dolar. To je najveći dnevni pad ruske valute od januara 2016. godine, ocenjuje agencija Rojters.

Na tržištima akcija, deonice ruske aluminijumske kompanije Rusal, u vlasništvu biznismena Olega Deripaske koji se našao na "crnoj listi" SAD kao saradnik predsendika Rusije Vladimira Putina, gotovo su prepolovljene, dok su akcije njegove druge kompanije pale za 34 odsto.

Berzanski indeks RTS, denominovan u dolarima, pao je za više od 11 odsto, dok je indeks MOEX, denominovan u rubljama, pao za više od 9,0 odsto.

Portparol zvaničnog Kremlja Dmitrij Peskov je izjavio da zvanična Moskva pomno prati razvoj situacije, ali da će za procenu efekata sankcija biti potrebno vreme.

Ruske kompanije, koje nisu obuhvaćene sankcijama, takođe su se suočile sa padom vrednosti njihovih deonica, pri čemu je proizvođač čelika Evraz bio najveći gubitnik u sklopu londonskog indeksa FTSE sa padom akcija od 8,0 procenata.

Administracija američkog predsednika Donalda Tramp uvela je 6. aprila dodatne sankcije protiv sedam ruskih oligarha koji imaju veze sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i preko 12 kompanija koje su u njihovom vlasništvu ili koje kontrolišu.

Nove sankcije SAD Rusiji

Kako se navodi, najnovije sankcije su poslednji potez SAD protiv Rusije, a nakon trovanja bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripalja i njegove ćerke u Engleskoj za šta Britanija optužuje Rusiju, navodnog mešanja u američke predsedničke izbore 2016. godine i sajber napada, koji su opisani kao "najrazorniji u istoriji".

Novi udar SAD: Dodatne sankcije zbog Krima