• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ujedinjenje Južne i Severne Osetije?

Najave ujedinjenja Južne i Severne Osetije i učlanjenja Abhazije u Savez Rusije i Belorusije. Otcepljene delove Gruzije uskoro priznaju i Venecuela, Belorusija, Turska i Kuba. Razmeštanje ruskih vojnih baza i finansijska pomoć Južnoj Osetiji. Medvedev traži više EU posmatrača u Gruziji. UN: Ruske trupe u Gruziji sprečavaju povratak izbeglica.

Otcepljene gruzijske autonomije Južna Osetija i Abhazija, u očekivanju daljeg priznanja njihove državne nezavisnosti, što je pre četiri dana za sada učinila jedino Rusija, najavljuju namere o udruživanju u nove saveze.

Potpredsednik južnoosetijske Skupštine Tarzan Kokojti izjavio je da Južna Osetija "ima pravo" da se ujedini sa Severnom Osetijom, ruskom republikom sa kojom se graniči.

"Živećemo u jedinstvenoj ruskoj državi", rekao je Kokojti.

Odluka Moskve o priznanju Južne Osetije, sa radošću je dočekana u Severnoj Osetiji, gde živi većina etničkih Osetina i čiji su zvaničnici u više navrata, kao i ovoga puta, pozivali najviše organe vlasti Rusije da priznaju nezavisnost tada samoproklamovane autonomne oblasti Gruzije.

Ministarstvo finansija Rusije, kako prenosi dnevnik "Vremja novostej", namerava da za posleratnu obnovu Južne Osetije izdvoji blizu 420 miliona dolara ove i isto toliko u narednoj godini.

Kokojti je, takođe, najavio da će Rusija i Južna Osetija 2. septembra u Ćinvaliju potpisati sporazum o razmeštanju ruskih vojnih baza, što je od Rusije tražio predsednik Južne Osetije Eduard Kokojti, dan nakon priznanja nezavisnosti, 27. avgusta.

Ruski mediji prenose nepotvrđenu informaciju da se Kokojti sreo protekle nedelje sa ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevom i da je razmatrana mogućnost prijema Južne Osetije u sastav Rusije.

Mediji su preneli izjavu predsednika južnoosetijske Skupštine Znaura Gasijeva da su lideri rešili da Rusija u sastav federacije Južnu Osetiju primi "tokom nekoliko godina", a možda i ranije.

S druge strane, svesna da je potreban strpljiv rad na priznanju nezavisnosti, Abhazija najavljuje mogućnost ulaska u Savez Rusije i Belorusije.

"Abhazija može da uđe u Saveznu državu Rusije i Belorusije, zahvaljujući čemu može da dobije pristup međunarodnim organizacijama", rekao je ministar inostranih poslova Abhazije Sergej Šamba.

Nazivajući istorijskim događajem priznanje od strane Rusije - članice Saveta bezbednosti UN i nuklearne države, Šamba je na sednici abhaske skupštine najavio i nameru vlasti u Suhumiju da sa Rusijom sarađuju u sferi bezbednosti.

Predsednik Abhazije Sergej Bagapš je, pak, u četvrtak izjavio da će nezavisnost te otcepljene gruzijske autonomne republike priznati "za tri, četiri dana" još nekoliko država.

Bagapš nije naveo koje su zemlje u pitanju, ali politikolozi prognoziraju da bi to mogli da budu Venecuela - čiji je lider Ugo Čaves podržao odluku Moskve o priznanju, Belorusija - čiji je predsednik Aleksandar Lukašenko rekao da Rusija nije imala drugog izbora osim da prizna nezavisnost samoproklamovanih republika, susedna Turska, u kojoj, prema procenama, živi stotine hiljada iseljenika iz Abhazije, i tradicionalni saveznik Rusije Kuba.

Medvedev traži više posmatrača iz EU u Gruziji

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev pozvao je u subotu evropska tela da pošalju više posmatrača u Gruziju da bi "nepristrasno nadgledali" rad tamošnje vlade, saopštio je Kremlj.

Rusija se zalaže za to da se pošalju dodatni posmatrači iz OEBS-a u bezbednosnu zonu i da se uspostavi nepristrasno nadgledanje rada gruzijske vlade, rekao je Medvedev u telefonskom razgovoru sa britanskim premijerom Gordonom Braunom, kaže se u saopštenju.

Moskva računa na konstruktivan dijalog sa Evropskom unijom i drugim međunarodnim organizacijama, dodao je Medvedev dva dana uoči vanrednog samita EU posvećenog gruzijskoj krizi.

Diplomatski izvori su ranije rekli da na samitu EU u Briselu, koji je sazvan zbog krize u Gruziji, neće biti razmatrano uvođenje sankcija protiv Rusije već će se ispitati u kojoj meri se sprovodi sporazum u šest tačaka koji je postignut 12. avgusta između Moskve i Tbilisija uz posredovanje Francuskog predsednika kao predsedavajućeg EU.

UN: Ruske trupe u Gruziji sprečavaju povratak izbeglica

Ruske trupe koje su ostale na teritoriji Gruzije svojim upozorenjima sprečavaju Gruzijce da se vrate u svoje domove, saopštila je u subotu portparol Ujedinjenih nacija u toj zemlji.

Melita Sunjić, portparol Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) u Gruziji, rekla je da iako nije jasno da li ruski vojnici baš bukvalno sprečavaju izbeglice da se vrate, oni se zbog njihovih upozorenja ne vraćaju svojim kućama.

"Ako oni kažu 'mi ne možemo da garantujemo za vašu bezbednost' vi se onda ne vraćate", rekla je Sunjić agenciji Asošiejted pres (AP).

Oko 2.000 izbeglica nalazi se u UNHCR-ovim kampovima u mestu Gori, a hiljade drugih je u okolini tog mesta.

Izbeglice žele da se vrate u svoja sela u takozvanim bezbednosnim zonama koje je Rusija stavila pod svoju kontrolu na gruzijskoj teritoriji južno od granice sa separatističkom oblašću Južnom Osetijom.

Prema odredbama prekida vatre postignutom uz posredovanje Evropske unije obe strane je trebalo da vrate svoje snage na položaje pre konflikta.

Rusija je, međutim, interpretirala da joj sporazum dozvoljava da postavi bezbednosne zone 7 kilometara izvan granica te oblasti, koje su sad obeležene ruskim kontrolnim punktovima.

Isbeglice koje dolaze iz tih zona pod ruskom kontrolom, kažu da ih građani Južne Osetije tamo terorišu, tuku i plajčkaju.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image