"Vašington post" ranije je objavio, pozivajući se na neimenovane visoke američke zvaničnike, da je Haspel želela da se povuče iz procedure zbog zabrinutosti koja se pojavila oko njene uloge u programu isleđivanja te obaveštajne agencije, uključujući tehniku "simuliranog davljenja" (waterboarding), preneo je Rojters.

Ista informacija je potvrđena i britanskoj agenciji, iz dva izvora.

Portparolka Bele kuće Sara Sanders rekla je da Haspel želi da obezbedi da "integritet CIA ostane netaknut i ne bude bespotrebno napadut", dok prolazi kroz proces potvrde u američkom Senatu.

Ona je naglasila da je Haspel "100 odsto posvećena" prolaženju kroz proces potvrde, preneo je AP.

Umešanost Haspel u programe za ispitivanje CIA, nakon terorističkih napada 11. septembra, privukla je pažnju demokratskih poslanika.


Haspelova je u petak pozvana u Belu kuću na sastanak kako bi se razgovaralo o njenoj prošlosti vezanoj za program ispitivanja u kojem su primenjivane metode, poput "simuliranog davljenja", koje se smatra mučenjem, javio je ranije "Vašington post".

Sanders je rekla da je Bela kuća "u potpunosti uverena" u sposobnost Hapsel da odgovori u sredu na pitanja u vezi s njenom umešanošću u te programe, kada bude svedočila pred Senatom.


Predsednik SAD Donald Tramp je, takođe, ranije stao u odbranu Haspel, rekavši da je demokrate ne žele zbog njenog suviše oštrog stava prema terorizmu.

Tramp je na Twitteru rekao da je Haspelova najkvalifikovanija osoba za direktora CIA i poručio joj da pobedi.

Američki zvaničnici saopštili su da je nominacija Haspelove, koja je trenutno vršilac dužnosti CIA, i dalje na pravom putu i da se neće povući.