• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odlaže se američko-ruski nuklearni sporazum

Američki državni sekretar Kondoliza Rajs je izjavila da još nije vreme za sprovođrnje američko-ruskog civilnog programa, dok je Indiji odobren uvoz nuklearne energije.

Američki državni sekretar Kondoliza Rajs je izjavila da sada nije pravo vreme za sprovođenje američko-ruskog civilnog nuklearnog sporazuma.

"Nije pravo vreme za sporazum sa Rusijom, a saopštenje o tome izdaćemo naknadno", rekla je sekretar Rajsova novinarima u Alžiru, u koji je doputovala u okviru turneje po severnoafričkim zemljama.

Jedan zvaničnik Stejt departmenta saopštio je u petak u Vašingtonu da će administracija predsednika Džordža Buša, zbog ruske vojne intervencije u Gruziji, povući zahtev Kongresu u Vašingtonu da odobri nuklearni sporazum s Moskvom, podsetio je Rojters.

Nuklearni sporazum je trebalo da poništi trgovinska ograničenja preostala iz perioda Hladnog rata i otvori kompanijama dveju zemalja američko nuklearno tržište i ruska polja uranijuma.

Ptredstavnici dve državesu u maju potpisali sporazum o saradnji, a predsednik Buš ga je prosledio Kongresu na odobrenje.

Sa druge strane grupa zemalja koja reguliše svetsku nuklearnu razmenu odobrila je u subotu na sastanku u Beču američki predlog da se ukinu ograničenja na prodaju nuklearne tehnologije Indiji u civilne svrhe.

Ovaj kontroverzni sporazum SAD i Indije, za koji kritičari kažu da predstavlja opasan presedan, prvo treba da ratifikuje američki Kongres, kako bi stupio na snagu, prenosi BBC.

Indija je saopštila da je sporazum, koji joj omogućuje legalnu kupovinu nuklearnih materijala, od ključne važnosti za zadovoljavanje njenih civilnih energetskih potreba.

Do odobrenja dolazi pošto je Indija obećala da će se pridržavati obaveza o neširenju nuklearnog oružja i moratorijuma na testiranje atomskog oružja, iako nije potpisnik tog sporazuma.

Grupa nuklearnih snabdevača (NSG), koja broji 45 članica, provela je tri dana u pregovorima u Beču, da bi danas postigla dogovor.

Indijski premijer Manmohan Sing pozdravio je u Nju Delhiju odluku kao izuzetno značajnu i rekao da ona obeležava kraj višedecenijske izolacije Indije u odnosu na savremenu nuklearnu tehnologiju.


Indija je u grupi od sedam atomskih sila i nije potpisala Sporazum o zabrani širenja nuklearnog materijala (NPT), a od 1974. godine, kada je razvila nuklearne bombe uz pomoć zapadne tehnologije uvezene pod plaštom civilnog programa, nalazi se na crnoj listi NSG.

Vlada u Nju Delhiju je 2006. dogovorila sa SAD sporazum koji omogućava uvoz nuklearne tehologije, pre svega nuklearnog goriva za buduće nuklearne centrale.

U međuvremenu je indijska vlada pristala na otvaranje dela civilnih, ali ne i vojnih postrojenja inspektorima Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image