• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministri EU: Misija stiže u Gruziju

Ministri spoljnih poslova zemalja EU danas su u Briselu i zvanično odobrili slanje 200 evropskih posmatrača u Gruziju. Medvedev najavio potpisivanje sporazuma o saaradnji sa Abhazijom i Južnom Osetijom. Evropska komisija obezbediće 500 miliona evra pomoći Gruziji.

Evropska komisija daje Gruziji 500 miliona evra

Evropska komisija obezbediće do 500 miliona evra kao dodatnu pomoć Gruziji do 2010. godine u obnovi te zemlje posle vojnog sukoba s Rusijom u avgustu, izjavila je danas evropski komesar za spoljne poslove Benita Ferero-Valdner.

Ferero-Valdner je rekla novinarima u Briselu, gde je počeo sastanak šefova diplomatija EU, da će taj novac biti namenjen pomoći interno raseljenim ljudima, ekonomskoj obnovi, finansijskoj stabilizaciji i izgradnji nove infrastrukture, prenele su agencije.

Ona je objasnila da će primena novog paketa pomoći zavisiti od stepena demokratije i ispunjenosti političkih reformi u Gruziji.

Ferero-Valdner je naglasila da će Evropska komisija učiniti "sve što je u njenoj moći" da osigura da Gruzija ne iskoristi taj novac za kupovinu oružja, što, prema nekim nekim saznanjima, vlasti u Tbilisiju već čine, prenela je agencija DPA.

Evropski komesar je izrazila nadu da će šefovi diplomatija EU na sastanku odobriti novi paket pomoći Gruziji, kao i da će pojedinačne zemlje članice Unije svojim sredstvima pomoći obnovu Gruzije.

EU je već planirala da izdvoji oko 100 miliona evra za Gruziju ove godine, podsetio je DPA.

Evropska Komisija daje Gruziji 500 miliona evra

Ministri spoljnih poslova zemalja Evropske unije danas su u Briselu i zvanično odobrili slanje 200 evropskih posmatrača u Gruziju, rekle su diplomate.

Ministri su, prema tim izvorima, usvojili "zajedničku akciju" koja predstavlja pravnu osnovu za razmeštanje misije u Gruziji.

Evropski posmatrači treba da do 1. oktobra budu raspoređeni u delovima Gruzije pored pobunjeničkih oblasti Abhazije i Južne Osetije kako bi garantovali povlačenje ruske vojske do 10. oktobra kao što to predviđa sporazum EU-Rusija.

Evropljani se takođe nadaju da će posmatračima biti omogućen pristup i u pobunjeničke regione, ali Moskva zahteva da to odobre tamošnje vlasti koje EU ne priznaje.

Istovremeno, ruski predsednik Dmitrij Medvedev je najavio da će ove sedmice potpisati sporazume o saradnji uključujući i vojnu saradnju, sa gruzijskim pobunjeničkim regionima Abhazijom i Južnom Osetijom.

Generalni sekretar Nato Jap de Hop Shefer demantovao je navode londonskog "Fajnenšel tajmsa" da je kritikovao mirovni sporazum o Gruziji, koji je postignut između Rusije i Evropske unije (EU) i pojasnio da je rekao samo da postoji povećana zabrinutost vezana za sprovođenje sporazuma od strane Rusije.

Rojters podseća da je londonski dnevnik objavio da je Shefer rekao da sporazum koji je postignut prošle nedelje uz posredovanje francuskog predsednika Nikole Sarkozija o povlačenju ruskih trupa iz Gruzije "nije prihvatljiv" jer "pruža previše ustupaka Moskvi".

Potparol Nato-a Džejms Apaturaj tvrdi da Shefer nikada nije kritikovao EU i "sigurno ne taj sporazum"sa Rusijom.

"Generalni sekretar i dalje potpuno podržava sporazum kome je posredovao predsednik Sarkozi. On je, ipak izrazio rezerve vezano za primenu plana od šest tačaka od strane Rusije i posebno izrazio zabrinutost za vraćanje na pozicije od pre 7. avgusta", rekao je portparol.

"Mogućnost da ruske snage ostanu u Južnoj Osetiji i Abhaziji nije prihvatljiva", rekao je Shefer, preneo je radio Bi-Bi-Si nešto ranije danas, dok je "Fajnenšel tajms" objavio Sheferov intervju pred njegov dolazak u Tbilisi. Generalni sekretar je po dolasku u Grziju rekao da je glavni problem u tome što sporazum sprečava da se odnosi Rusije i NATO vrate na staro, pošto se Moskvi omogućava da u otcepljenim gruzijskim regionima Južnoj Osetiji i Abhaziji zadrži veliki broj vojnika.

Shefer predvodi delegaciju Nato tokom dvodnevne posete Gruziji , podseća Rojters i dodaje da poseta uključuje prvi sastanak Komisije NATO-Gruzija, koju je zapadna vojna alijansa, u znak podrške Tbilisiju, osnovala posle gruzijsko-ruskog rata

Generalni sekretar NATO će učestvovati na prvom sastanku komisije NATO-Gruzija, koja je ustanovljena u cilju unapređenja odnosa sa tom zemljom nakon sukoba u Južnoj Osetiji.

Delegacija NATO će u utorak posetiti gruzijski grad Gori, u blizini Južne Osetije, iz koga ruske snage treba da se povuku do 10. oktobra u skladu sa sporazumom koji su 8. septembra sklopile Rusija i Evropska unija.

Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili izrazio je nadu da će poseta generalnog sekretara NATO-a ubrzati proces prijema Gruzije u NATO.

Sakašvili je rekao da Gruzija i NATO treba naporno da rade kako bi Gruzija "čvrsto bila na putu" ka članstvu i kako bi se "ubrzala integracija u evro-atlantsku porodicu".

Prema njegovim rečima, Gruzija zaslužuje svoje mesto u toj porodici.

Sakašvili je izazvao nezadovoljstvo Rusije zatraživši članstvo u NATO.

Medvedev je, takođe, upozorio je da će svaka država koja odluči da uvede sankcije Rusiji zbog intervencije u Gruziji, osetiti posledice te odluke, javljaju agencije.

"Mi znamo kakve su sankcije. Sankcije su mač sa dve oštrice. Besmisleno je primenjivati pritisak na Rusku Federaciju uz pomoć sankcija", rekao je Medvedev na sastanku sa najuticajnijim ruskim poslovnim ljudima u Kremlju.

Medvedev je rekao da Rusija neće menjati svoju politiku i pored pritisaka sa Zapada. On je takođe ocenio da će svake sankcije Zapada prema Rusiji štetiti samom Zapadu i neće imati katastrofalne posledice po Rusiju.

"Ako neko pokuša da nametne sankcije, gubici će biti obostrani. Teško da to bilo ko želi", rekao je ruski predsednik.

NATO podržao Gruziju, ali bez poziva za članstvo

Generalni sekretar NATO-a Jap de Hop Shefer izrazio je u ponedeljak podršku Gruziji, ali nije rekao kada bi ta zemlja mogla da bude pozvana da se priključi toj vojnoj alijansi.

Shefer tokom posete Tbilisiju nije spomenuo da li će Gruziji biti ponuđeno članstvo u nekoj skorijoj budućnosti.

Članice zemalja NATO-a će održati samit u decembru, međutim one imaju različite stavove o primanju Gruzije u Alijansu u bliskoj budućnosti.

"Od Gruzije očekujemo da će ostati čvrsto na demokratskom putu i da će nastaviti sprovođenje reformi", rekao je Shefer novinarima.

Shefer je naglasio da je ovaj zadatak od presudnog značaja za Gruziju jer je to jedini pravi put ka evroatlantskim integracijama.

Zvaničnici Gruzije su u izjavama nakon okončanja rata na njenoj teritoriji ocenili da Rusija ne bi mogla da izvede vojnu akciju da je Gruzija bila članica NATO-a.

Evropska komisija u Briselu je najavila da će kao pomoć u izgradnji infrastrukture Gruzije izdvojiti 500 miliona evra u naredne dve godine.

Komisija je najavila i da će poslati i posmatračku misiju od 200 članova koji će nadgledati prekid oružanih sukoba i poštovanje mirovnog sporazuma koji je potpisan između Rusije i Gruzije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image