• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Posmatrači EU stigli u Gruziju

U Tbilisi je u utorak stigla prva grupa posmatrača Evropske unije koji će biti raspoređeni u Gruziji na osnovu mirovnog plana Medvedev-Sarkozi postignutog posle konflikta prošlog meseca u Juznoj Osetiji. Prvu grupu evropskih posmatrača čine 33 Italijana, koji su u Tbilisi doputovali specijanim letom iz Rima, a drugim letom dopremljena je njihova oprema, uključujući i dva oklopna vozila.

U Tbilisi je u utorak stigla prva grupa posmatrača Evropske unije koji će biti raspoređeni u Gruziji na osnovu mirovnog plana Medvedev-Sarkozi postignutog posle konflikta prošlog meseca u Juznoj Osetiji.

Prvu grupu evropskih posmatrača čine 33 Italijana, koji su u Tbilisi doputovali specijanim letom iz Rima, a drugim letom dopremljena je njihova oprema, uključujući i dva oklopna vozila.

Njih je na aerodromu dočekao šef evropske misije Hansjorg Haber, koji je u Gruziju doputovao u ponedeljak, prenela je agencija Itar-Tass.

Haber je ranije najavio gruzijskim medijima da će pripadnici misije početi da dolaze 23. septembra, kao i da će do 30. septembra u Gruziji biti raspoređeno najmanje 300 posmatrača.

Misija će imati svoja sedišta u četiri gruzijska grada, Zugdidiju, Potiju, Goriju i Tbilisiju, a predstavnici 22 od 27 zemalja EU izrazili su želju da posete Gruziju, rekao je Haber.

"Mandat EU u potpunosti je važeći na celoj državnoj teritoriji," rekao je gruzijski premijer Lado Gurgenidze.

Uz posredovanje francuskog predsednika Nikole Sarkozija rat u Gruziji je okončan sporazumom koji predviđa da se ruske snage povuku sa teritorije te zemlje, a da EU u Gruziju pošalje kontingent od oko 200 posmatrača.

Tačan mandat misije ostaje nepoznat, jer se Rusija oštro protivi zahtevu Tbilisija da posmatrači budu raspoređeni i na teritoriji Južne Osetije i Abhazije. Moskva insistira da oni budu stacionirani samo u tampon zoni koja se graniči sa ove dve otcepljene gruzijske autonomije,čiju je nezavisnost Rusija već priznala.

Ukupan broj evropskih posmatrača u Gruziji, uključujući i tehničko osoblje, najverovatnije će premašiti 300 ljudi, navela je ruska agencija.

U Gruziji je danas saopšteno da je oborena mala ruska bespilotna izviđačka letilica iznad njene teritorije malo južnije od otcepljene gruzijske autonomne oblasti Južne Osetije, ali je to zvanična Moskva demantovala.

Bespilotna letilica oborena je juče ujutru u blizini grada Gori, oko 30 kilometra od "de fakto" granice sa Južnom Osetijom, potvrdio je potparol gruzijskog ministarstva unutrašnjih poslova Šota Utiašvili, prenela je agencija Rojters.

"Letela je iznad teritorije između sela Kurvaleti i Šitelutani. Mislimo da je nagledala oblast gde se nalazi Baku-Supsa naftovod", rekao je Utiašvili dodajući da se radilo o letilici malog dometa i da se pretpostavlja da je upućena sa ruskih položaja koje drže u bezbednosnoj zoni, samo nekoliko kilometra severno od Gorija.

Rusko ministarstvo odbrane demantovalo je danas tvrdnje Gruzije da je oborena ruska bezpilotna špijunska letilica nad gruzijskom teritorijom. Moskva optužuje Tbilisi za provokaciju, navodi Rojters.

"To je poslednja medijska provokacija iz Gruzije sa ciljem da se destabilizuje situaciju u regionu. Letilica ruskog ministarstva odbrane nije izvodila letove u bezbednosnoj zoni", potvrdio je potparol ministarstva odbrane Aleksandar Drobiševski.

(Tanjug)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image