• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svetski lideri u UN: Ideje i poneka pretnja

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun zatražio je od rukovodilaca država da izgrade "svetsko rukovodstvo" kako bi se suočili s brojnim krizama i odupreli "iskušenju nacionalnog egoizma". Predsednik SAD Džordž Buš izjavio da su multilateralne organizacije sada "potrebnije nego ikada" u borbi protiv terorizma i ekstremizma koji prete svetskom poretku.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun zatražio je od rukovodilaca država da izgrade "svetsko rukovodstvo" kako bi se suočili s brojnim krizama i odupreli "iskušenju nacionalnog egoizma".

"Postoji opasnost da se nacije zatvore i okrenu sebi, umesto da razmišljaju o zajedničkoj budućnosti", rekao je Ban Ki Mun na otvaranju godišnje debate Generalne skupštine UN.

Nabrajajući sve izazove sa kojima se suočava svet - krize u oblasti finansija, energetike, hrane, trgovine i zagrevanja planete, Ban Ki Mun je rekao da u svetu ne postoji "svetsko rukovodstvo" da se s tim krizama suoči.

Generalni sekretar se obraćao na engleskom i francuskom jeziku pred više od 120 šefova država ili vlada.

Predsedavajući EU, francuski predsednik Nikola Sarkozi predložio je formiranje "zajedničkog privrednog prostora, koji bi ujedinio Rusiju i Evropu".

"Evropa želi mir i zato kaže Rusiji da hoće s njom odnose solidarnosti, da stvori zajedničku budućnost i da je želi za partnera. Zašto se ne bi stvorio zajednički ekonomski prostor koji bi ujedinio Evropu i Rusiju?", rekao je Sarkozi u govoru na debati Generalne skupštine UN.

Sarkozi je rekao da "Evropa sa istom iskrenošću kaže Rusiji da nema nagodbe kada su u pitanju princip suvereniteta, nezavisnosti država, teritorijalnog integriteta i poštovanja ljudskih prava".

Prema njegovim rečima, Evropa ne želi hladni rat s Rusijom, već mir.

Sarkozi je predložio skup do kraja godine o razmatranju finansijske krize u svetu, "najozbiljnije od 30-tih godina".

Buš traži sankcije UN Severnoj Koreji i Iranu

Predsednik SAD Džordž Buš izjavio je na Generalnoj skupštini UN da su multilateralne organizacije sada "potrebnije nego ikada" u borbi protiv terorizma i ekstremizma koji prete svetskom poretku.

U svom osmom i poslednjem obraćanju Generalnoj skupštini UN za svoja dva predsednička mandata, Buš je rekao da međunarodna zajednica mora da zauzme čvršći stav prema nuklearnim ambicijma Severne Koreje i Irana.

"Moramo ostati na oprezu zbog (nuklearnog) širenja", rekao je Buš zatraživši od svetskih lidera da se na Savetu bezbednosti UN uvedu sankcije Severnoj Koreji i Iranu.

Američki predsednik je takođe naveo da države poput Sirije i Irana "nastavljaju da podržavaju terorizam", ali i ocenio da je takvih država sve manje i da su one sve izolovanije.

Buš je u govoru na 63. Generalnom zasedanju UN takođe kritikovao Rusiju zbog vojne operacije u Gruziji, ocenjujući da je time Moskva prekršila povelju UN.

"Povelja UN postavlja jednaka prava za male i velike države", rekao je Buš, dodajući: "Ruska invazija na Gruziju bila je kršenje tih reči".

Buš je pozvao međunarodnu zajednicu da stane iza mladih demokratija poput Gruzije i naveo: "Demokratije širom sveta gledaju kako ćemo reagovati na ovaj test".

"SAD su sarađivale sa saveznicima u multilateralnim institucijama, poput EU i NATO, da podrže gruzijski teritorijalni integritet i obezbede humanitanu pomoć", rekao je Buš.

Navodeći da su "UN i druge multilateralne organizacije potrebnije nego ikada" Buš je pozvao članice UN da se ujedine protiv terorizma i tiranije.

Povodom ekonomske krize u SAD, Buš je rekao da zna da mnogi sada posmatraju kako će američka vlada pokušati da reši probleme u finansijskom sistemu SAD.

"U proteklim nedeljama, preduzeli smo hrabre korake za sprečavanje ozbiljnog poremećaja američke ekonomije koji bi imali razarajuće posledice na druge ekonomije širom sveta", rekao je Buš navodeći da njegova administracija u saradnju s Kongresom radi na planu vrednom 700 milijardi dolara za stabilizaciju tržišta kredita.

Američki predsednik se takođe založio da svetski lideri što pre postignu novi trgovinski sporazum, ocenjujući da je poslednja zapreka u pregovrima u Dohi bila razočaravajuća.

Buš je takođe zatražio od UN i drugih multilaterlanih organizacija da se manje bave birokratijom a više rezultatima.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image