• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Veliki uspeh ekstremne desnice u Austriji

Socijaldemokatska partija pobednik je prevremenih parlamentarnih izbora u Austriji, održanih u nedelju, a veliki uspeh ostvarile su stranke esktremne desnice - Slobodarska partija i Savez za budućnost Austrije

Socijaldemokatska partija Austrije (SPO) pobednik je prevremenih parlamentarnih izbora u Austriji, održanih u nedelju, a veliki uspeh ostvarile su stranke esktremne desnice - Slobodarska partija (FPO) i Savez za budućnost Austrije (BZO).

Ministar unutrašnjih poslova Marija Fekter saopštila je da je vladajuća SPO, prema rezultatima koji jedino ne sadrže glasove dijaspore i poslate poštom, osvojila 29,71 odsto glasova, što je minus od 5,7 odsto u odnosu na rezultat sa izbora 2006. godine.

Socijalisti će u budućem sazivu parlamenta imati 58 poslanika, 10 manje nego u ranijem sazivu.

Na drugom mestu je Narodna partija (OVP) koja je dobila 25,61 odsto glasova, za 8,7 manje nego na prošlim izborima, tako da će u novom sazivu parlamenta imati 50 poslaničkih mesta - 16 manje nego dosad.

OVP je u julu prekinula vladajuću koaliciju sa SPO, posle čega su raspisani vanredni izbori.

Najveći dobitnik izbora je ekstremno desničarska FPO Hajnc-Kristijana Štrahea, koja je uspela da poveća broj glasova za 7 odsto, na 18,01 procenat.

Štrahe je u predizbornoj kampanji posebnu pažnju posvetio srpskoj zajednici, koje su ostale stranke, donedavno zapostavljale.

Sve parlamentarne stranke, izuzev FPO, zapostavile su glasače srpskog porekla i gotovo isključivo su se obraćali Austrijancima turskog porekla.

Štrahe, koji je, zajedno sa svojim partijskim kolegama u Austriji jedini protivnik priznavanja nezavisnosti Kosova, mobilisao je, pre svega, nezadovoljne mlade birače, kao i glasače poreklom iz Srbije.

Mnogi Austrijanci srpskog porekla, umesto da, po običaju, glasaju za socijaldemokrate, ovaj put su svoj glas dali FPO-u, stranci ekstremne desnice.

U predizbornoj kampanji FPO je bio manje "bučan" nego ranije, ublažujući parole protiv stranaca, jer ionako svako zna kakav je stav partije po tom pitanju.

U televizijskim duelima Štrahe je stalno naglašavao da je spreman da uđe u novu vladu i vešto je koristio svađu bivših koalicionih partnera.

FPO je spreman da preuzme odgovornost vladajuće partije, najavljivao je Štrahe, a po objavljivanju preliminarnih rezultata, čak je naglasio da je spreman da postane kancelar, podsećajući na 1999, kada je Volfgang Šisel, kao lider tada treće po snazi OVP, postao šef nove vlade Austrije.

Štrahe je političar koji se stalno dovodi u vezu sa neonacističkom scenom u Austriji. Naime, postoje fotografije o učešću na mitingu neonacističke omladinske organizacije "Viking" iz 1994. u Nemačkoj, ali i "igrarije" sa oružjem na nekim vežbama, koje je on prikazao igrom nacističkih grupa.

Štrahe, po struci zubni tehničar, je član desničarske omladinske organizacije "Vandalia", a FPO je preuzeo aprila 2005.

Rođen je 12. juna 1969. u Beču. U 21. godini, 1991. godine, postao je opštinski odbornik, a 2004. došao je na mesto lidera FPO u Beču.

Dobar rezultat ostvarila je i druga ekstremno desničarska partija BZO Jerga Hajdera, koja je osvojila 10,98 odsto glasova, što je za 6,9 procenata više nego oktobra 2006.

BZO je na prethodnim izborima jedva prešla census, a sada je pretekla Zelene.

Odluka da u izbornu trku uđe kontroverzni austrijski političar Jerg Hajder, predsednik pokrajine Koruška, očigledno im se isplatila.

Na petom mestu nalazi se stranka Zelenih, najveći gubitnik, iako je izgubila svega 1,3 odsto, dobivši 9,79 odsto glasova.

Ovi rezultati predstavljaju najslabiji ishod glasanja za velike stranke - SPO i OVP.

Dok SPO može biti zadovoljan jer je zadržao prvu poziciju, u OVP će sigurno doći do smene u vrhu.

Predizborna kampanja, koja je bila veoma kratka, jer se vlada raspala u julu, bila je u znaku borbe protiv rasta cena, ali i, kada je reč o ekstremnoj desnici, ponovo u znaku borbe protiv imigracije.

Preko 6,3 miliona Austrijanaca imalo je pravo glasa na ovim izborima, a prvi put omogućeno je glasanje mladima od 16 godina.

Veliki broj glasača, oko dva miliona, do poslednjeg trenutka bio je neodlučan, tako da je ishod izbora bio do kraja neizvestan.

Na saveznom nivou kandidovalo se 10 partija i lista - SPO, OVP, Zeleni, FPO, BZO, Komunistička partija, Liberalni forum, građanski forum "Fric", Hrišćani, Nezavisna građanska inicijativa "Spasite Austriju".

Jačanje ekstremne desnice ujedno otežava formiranje vlade, jer je SPO odbila unapred svaku saradnju sa FPO i BZO.

Lider SPO Verner Fajman, i posle izbora je ponovio da njegova partija najpre želi da razgovara sa dosadašnjim koalicionim partnerom OVP o novoj vladi, ali tek pošto u toj stranci budu izvršene personalne promene.

Istovremeno, OVP ne isključuje mogućnost saradnje sa ekstremnom desnicom, ili odlukom o prelasku u opoziciju moze da onemogući formiranje vlade.

Zeleni su postali suviše slabi da bi igrali bilo kakvu ulogu u formiranju buduće vlade.

Predsednik Austrije Hajnc Fišer mandat za formiranje vlade daće, po običaju, lideru najjače stranke, posle 6. oktobra, kada je predviđeno saopštavanje konačnih rezultata.

Fišer je u nedelju uveče izjavio austrijskoj državnoj televiziji ORF da je za Austriju važno da dobije stabilnu vlade.

Prema njegovim rečima, umesto brzog formiranja vlade, za zemlju je prednost da dobije stabilnu vladu, jer je to važno za izglasavanje zakona u parlamentu.

On je pozvao političke partije da sarađuju konstruktivno u formiranju vlade.

Plasnik: Austrija pred dramatičnom promenom političke scene

Ministarka inostranih poslova Austrije Ursula Plasnik ocenila je u nedelju uveče, reagujući na rezultate prevremenih izbora, da se Austrija nalazi pred dramatičnom promenom političke scene.

"Meni, kao ministarki inostranih poslova, je važno da li Narodna partija (OVP) i Zeleni imaju moć da u parlamentu onemoguće antievropske promene Ustava. U suštini, reč je o evropskom i međunarodnom položaju Austrije u sve težem dobu", istakla je ona u saopštenju.

Plasnikova smatra da treba "osigurati aktuelnu poziciju i kursu protivnika suprostaviti jasan proevropski stav".

Stranke ekstremne desnice - Slobodarska partija i Savez za budućnost Austrije, koje su znatno ojačale na ovim izborima, osvojivši zajedno skoro 30 odsto glasova, su protiv Evropske unije i traže veće okretanje nacionalnim interesima.

Takođe i Socijaldemokratska partija, koja je pobedila na izborima, izjasnila se u predizbornoj kampanji za raspisivanje referenduma o svim važnijim pitanjima u vezi EU.

Samo su OVP, čiji je Plasnikova član, i Zeleni pristalice EU, koji se protive svakom ugrožavanju položaja Austrije u Uniji.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image