• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Buš: Uveren sam da će Kongres usvojiti plan

Američki predsednik Džordž Buš izjavio je da je uveren da će Kongres usvojiti plan njegove administracije za oporavak finansijskog tržišta u iznosu od 700 milijardi dolara, koji su američki zakonodavci odbacili pre dva dana.

Američki predsednik Džordž Buš izjavio je da je uveren da će Kongres danas usvojiti plan njegove administracije za oporavak finansijskog tržišta u iznosu od 700 milijardi dolara, koji su američki zakonodavci odbacili pre dva dana.

Američki Senat bi trebalo oko ponoći po srednjoevropskom vremenu da glasa o novoj verziji plana Bušove administracije za spasavanje finansijskih institucija, i ukoliko ga usvoji, o njemu će najverovatnije u petak odlučivati i Predstavnički dom Kongresa, navodi Rojters.

"Vrlo je značajno da zakonodavci shvate plan veoma ozbiljno, jer je važno povratiti izgubljeno poverenje", rekao je Buš novinarima malo nakon što je Bela kuća saopštila da će se američki finansijski sistem oporaviti i ponovo ojačati posle sadašnje krize.

"Mislim da će doći do oporavka i da će finansijski sektor ojačati zahvaljujući velikom talentu i stručnom znanju koji tamo još postoji", izjavio je portparol Bele kuće Toni Frato, prenela je agencija Rojters.

Na pitanje da li bi strani investitori trebalo da ulažu u SAD, Frato je rekao da oni treba sami da donose vlastite odluke.

On je još dodao da je plan za finansijski oporavak, vredan 700 milijardi dolara, promenjen na način koji je "značajno" poboljšao izglede za njegovo usvajanje u oba doma Kongresa.

Predstavnički dom je u ponedeljak sa 228 prema 205 glasova odbacio prvu verziju ovog plana.

Izmene unete u taj zakonski predlog imaju za cilj da privuku podršku zakonodavaca u Predstavničkom domu, koji su odbacili prethodnu verziju. Američki Senat nastoji da odobri novu verziju plana za finansijsko spasavanje - uz neke neznatne izmene.

Jedna od novih mera o kojima senatori raspravalju je predlog da se gornja granica štednih uloga koje federalna vlada osigurava, poveća sa 100 na 250.000 dolara, prenosi Glas Amerike.

Američki predsednički kandidati Barak Obama i Džon Mekejn podržavaju tu meru. Njih dvojica će, kako se očekuje, doputovati danas u Vašington kako bi glasali, što će učiniti i Obamin potpredsednički kandidat, senator Džozef Bajden.

Lider većine u Senatu Hari Rid rekao je da očekuje da novi plan dobije široku podršku.

Finansijska tržišta širom sveta drastično rastu i padaju u iščekivanju izbavljenja američkih finansijskih giganata, navodi Glas Amerike. Vrednosti akcija u svetu su pale kada je Predstavnički dom u ponedeljak glasao protiv te zakonske mere.

Najveći deo tih gubitaka nadoknađen je, međutim, zahvaljujući novom optimizmu i uverenju da će američki zakonodavci odobriti novu verziju tog plana.

Demokrate koje kontrolišu Senat američkog Kongresa i republikanska manjina dogovorili su se da se izjasne o planu američkog predsednika Džordža Buša za finansijski oporavak nacije.

Američke deonice zabeležile su u utorak najveći dnevni rast u poslednjih šest godina zbog očekivanja ulagača da će Kongres, ipak, usvojiti 700 milijardi dolara vredan plan američke vlade za sanaciju domaćih finansijskih organizacija.

Predstavnički dom američkog Kongresa u ponedeljak je odbacio Bušov plan sanacije banaka posle čega je, u zaključnoj trgovini na Volstritu, najvažniji Dau džons indeks, koji meri akcije 30 industrijskih najmoćnijih kompanija u SAD, imao najveći ikad zabeleženi pad od 778 poena.

Američki predsednik Džordž Buš ponovo je u utorak apelovao na Kongres da usvoji vladin plan za oporavak finansijskog sistema.

Buš je najavio da će njegovi savetnici nastavili sledeće sedmice razgovore sa ključnim poslanicima Kongresa da bi se rešila trenutna kriza koju analitičari označavaju kao najgoru od Velike depresije koja je počela 1929. godine.

Kandidat Demokratske stranke za predsednika SAD Barak Obama pozvao je u utorak članove Kongresa da se vrate za pregovarački sto, da rade na planu za finansijski spas i izložio je nov predlog za koji smatra da može dobiti podršku.

Obama je predložio da se poveća limit bankarskih depozita koje garantuje federalna vlada sa sadašnjih 100.000 na 250.000 dolara.

Republikanski senator i predsednički kandidat Džon Mekejn je podržao povećanje limita bankarskih uloga koje garantuje federalna vlada sa sadašnjih 100.000 na 250.000 dolara.

U intervjuu TV mreži Si-En-En, Mekejn je rekao da je razgovarao sa predsednikom Džordžom Bušom i preporučio da se povećaju limiti Federalne agencije za garanciju depozita, kako bi se zaštitli ulozi u bankama.

"Takođe, Ministarstvo finansija može da otkupi hipoteke u vrednosti od bilion (1.000 milijardi) dolara", rekao je Mekejn, dodavši da treba da krenu napred kad je reč o planu za spasenje i da Kongres treba da podrži kratkoročni plan koji može da ponovo uspostavi poverenje.

Akcije velikih finansijskih firmi "Džej Pi Morgan Čejs", "Sitigrup" i "Goldman Sač grup" juče su rasle više od 13 odsto pošto su predstavnici Senata i Predstavničkog doma Kongresa najavili da će Bušov plan na kraju biti usvojen.

Indeks Standard pur 500 u utorak je rastao za 58,34 boda ili 5,3 odsto, na 1.164,47 bodova.

Indeks Dau džons porastao je za 485,21 bod (4,7 odsto) na 10.850,66 bodova, posle rekordnog pada u ponedeljak od 777,68 bodova (6,98 procenata).

Indeks Nasdaq rastao je za pet odsto i dostigao 2.082,33 boda.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image