Žene su sprečene da uđu jer su ih sprečile stotine muškaraca, koji su se na ulicama tukli s policijom.

Kada su se otvorile kapije hrama Sabarimala masa muških vernika je krenula ka hramu. Oko 1.000 policajaca je pendrecima pokušalo da obuzda demonstrante koji su napadali i lomili policijska i televizijska vozila i primoravali vernice da odu.

Uhapšeno je 11 ljudi.

Novinarka Podža Prasana je rekla da su okupljeni ljudi bacali kamenje na policijski kombi u koji su se ona i njene kolege sklonile posle napada na njihov kombi kao i da su otimali pendreke policajcima koji su štitili novinare.

Ulazak žena starih od 10 do 50 godina u vekovima stari hram je neformalno bio zabranjen mnogo godina, a zabrana je 1972. pretočena u zakon.

Sud države Kerala je 1991. podržao zabranu, ali ju je Vrhovni sud Indije prošlog meseca ukinuo, navodeći da je jednakost najviša vrednost, nezavisno od starosti i pola.

Pristalice zabrane je dodatno naljutila odluka regionalne vlade da ne uloži žalbu na odluku Vrhovnog suda.

Pravni zastupnik hrama je zamolio vernice da ne ulaze u hram i daju vremena upravi hrama da se žali na sudsku odluku.

undefined Protesti pred hramom u Indiji

Sabarimala je okružena planinama i gustom šumom u rezervatu Perijar. Svake godine ga poseti i do 50 miliona vernika.

Brojni indijski hramovi ženama zabranjuju ulazak, navodeći da to čine da bi sačuvali čistoću svetilišta.

Sveštenici u jednom hramu u državi Radžastan veruju da hinduistički bog Kartikeja proklinje žene koje uđu u hram umesto da ih blagosilja.

Indijski sekularni sudovi su u poslednje vreme intervenisali u slučajevima gde se religijska verovanja o polovima smatraju diskriminatorskim.