Predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani rekao je danas da britanska premijerkanije iznela nove predloge u obraćanju liderima članica EU.

"Nisam primetio ništa suštinski novo", naveo je on.

Tajani je ipak dodao da je atmosfera na sastanku bila mnogo opuštenija nego na samitu u Salcburgu.

Tamo je plan o Brexitu britanske premijerke, u kome bi Britaniji ostalo sve dobro iz članstva u EU a da ništa ne plaća, ostao u "dronjcima" nakon što ga je jednoglasno odbacila Evropska unija.

Ovakav ishod iznošenja plana, u javnosti poznatog pod nazivom "Čekers", britanski mediji ocenili su kao "poniženje".

Britanija ljuta: Mej ponižena u Salcburgu

Lideri EU 27 za večerom u Briselu razmatraju trenutnu situaciju u pregovorima o Bregzitu, kako nastaviti razgovore, ali i šta uraditi ukoliko do dogovora o razdruživanju ne dođe u predviđeno vreme.

Iako je bilo očekivano da se do dogovora o razdruživanju EU i Velike Britanije dođe u oktobru to očigledno neće biti slučaj.

To je potvrdio i glavni EU pregovarač Mišel Barnije koji je dolazeći na sastank sa EU liderima rekao da je potrebno "još vremena" odnosno "nedelja mirnog i strljivog rada na dogovoru".

Istovremeno većina lidera EU najvila je mogućnost da se krene u razgovore o "planu B" odnosno šta raditi u situaciji ako se dogovor o razdruživanju sa Velikom Britanijom ne postigne na vreme.

Glavna tačka spoticanja dve strane je dogovor o uređenju granice na Irskom ostrvu između Severne Irske koja ostaje deo Ujedinjenog Kraljevstva i Republike Irske koja je članica EU.

Pred večeru koja je počela u Briselu naglašeno je i da ne treba očekivati da će se ona završti značajnim dogovorm već da je prvenstveno u pitanju razmena stavova i sagledavanje situacije u procesu Brexita.