Dok se izbeglice vraćaju u gruzijska sela posle povlačenja ruske vojske, očekuje se da će se visoki zvaničnici dvaju neprijatelja danas sastati da bi se bar dotakli osetljivih vojnih i humanitarnih pitanja.

Ipak, čak ni svega 12 sati uoči skupa, nije bilo sigurno da će se oni istovremeno naći u sali Palate nacija u Ženevi.

Diplomate kazu da je cilj sastanka da se pokrenu redovni pregovori i neprijatelji dovedu do razgovora o praktičnim pitanjima posle petodnevnog rata u avgustu.

Gruzija je međutim rekla da očekuje "fundamentalne korake" Rusije i mogla bi se suprotstaviti zahtevu Moskve da jednodnevnom sastanku prisustvuju predstavnici njenih otcepljenih regiona koji uživaju podršku Rusije.

Diplomate su rekle da je pažljivo pripremljena koreografija da bi se izbegao sukob tokom sastanka iza zatvorenih vrata kojim će predsedavati EU, UN i OEBS.

Generalni sekretar UN Ban Ki mun je rekao da su ciljevi uspostavljanje poverenja između dveju strana i pokretanje procesa za prevazilaženje sukoba.

"Ohrabren sam saglasnošću strana da to pitanje reše kroz dijalog", rekao je on posle sastanka kopredsednika skupa u Ženevi gde je već i Bernar Kušner, ministar spoljnih poslova Francuske, predsedavajuće EU.

Cilj je da se izdejstvuje sporazum o tome da se stručnjaci sastaju svake dve nedelje u Zenevi, kažu diplomate. Oni će razmatrati pitanja izbeglica, bezbednosti i stabilnosti.

Na sastanku će učestvovati i predstavnik SAD.

Državni sekretarijat SAD je u utorak saopštio da će biti razmotreno i to da li je Rusija u potpunosti postupila u skladu sa sporazumom o primirju sa Gruzijom.

SAD na pregovore šalju pomoćnika državnog sekretara Danijela Frida i još dva zvaničnika, dok je, s ruske strane, kako se nezvanično saznaje, u Ženevi već zamenik ministra inostranih poslova Grigorij Karasin.

Vašington je zabrinut da Moskva namerava da u Južnoj Osetiji i Abhaziji zadrži 7.600 vojnika što je više nego dvostruko preko broja voinika u tim oblastima pre rata.

(Beta)