Ostavka Raba i drugih ministara je veliki udarac za premijerku Terezu Mej, koja se danas obratila poslanicima o nacrtu sporazuma o Brexitu. Pojedini poslanici su tražili da Mej odstupi sa funkcije, što je ona odbila.

Mej je poručila poslanicima da imaju jasan izbor - ili da podrže njen sporazum o Brexitu, ili da Evropsku uniju Velika Britanija napusti bez sporazuma, ili da Brexita uopšte ne bude.

"Izbor je jasan: možemo da izađemo bez sporazuma, možemo rizikovati da Brexita uopšte ne bude, ili možemo izabrati da se ujedinimo i podržimo najbolji dogovor koji se može postići", rekla je Tereza Mej, prenosi Rojters.

Mej je napravila neke od važnih ustupaka Evropskoj uniji (EU) kako bi se došlo do sporazuma, a kao primer se navodi da će Britanija ostati vezana za Uniju carinama tokom tranzicionog perioda, ali i mnogo duže.

Britanska premijerka rekla je večeras da drugog referenduma o izlasku Londona iz EU neće biti i da je njen i zadatak Vlade da ispuni rezultate referenduma o članstvu u bloku iz 2016. godine.

Ona je podsetila da su se građani Britanije na tom referendumu izjasnili da žele da napuste EU i da će se to i dogoditi 29. marta naredne godine, piše "Gardijan".

Mejova je večeras na konferenciji za novinare nakon rasprave u parlamentu rekla da do sada niko nije izneo alternativu za njen plan i da sve opcije uključuju takozvani "bekstop" dogovor za irsku granicu, koji su kritikovali i mnogi i u njenoj stranci.

Ona je dodala da, ako se potpuno odbaci predlog o (otvorenoj) irskoj granici, to onda poništava i mogućnost dogovora sa EU.

"Ako mi ne krenemo napred sa sporazumom, niko ne može sa sigurnošću znati posledice koje će uslediti. To će biti put duboke i mračne nesigurnosti", rekla je ona.

MINISTRIMA NEPRIHVATLJIVO

Rab je, pošto je podneo ostavku, rekao da je sporazum neprihvatljiv i da "nijedna demokratska nacija nije pristala da bude vezana na takav način".

U roku od svega nekoliko sati, ostavke su podnele i ministarka za rad i penzije Ester Makvej, poslanica u vladajućoj Konzervativnoj partiji i pomoćnica ministra obrazovanja An-Mari Trevelijan i državna ministarka u Ministarstvu za Brexit Suela Braverman, prenosi Rojters.

Svi su svoje ostavke obrazložili nezadovoljstvom i zabrinutošću zbog premijerkinog nacrta sporazuma o Brexitu.

Oglasila se i Vlada Škotske, dela Velike Britanije koja ima široku samoupravu. Škoti su saopštili je da je nacrt sporazuma o Breyitu Tereze Mej "suštinski mrtav".

"Breyit nije bolja budućnost, to je korak nazad u zamišljenu prošlost. Moramo da priznamo da je taj sporazum neprihvatljiv za Škotsku i njene građane. Prema tome, njega Vlada ne može da podrži", rekao je sekretar Škotske za ustavna pitanja Majkl Rasel.

On je rekao da je ovaj sporazum rezultat niza samonametnutih "crvenih linija" i sada je suštinski mrtav, piše "Gardijan".

Rasel je dodao da ako nacrt sporazuma bude odobren na samitu EU 25. novembra, poslanici škotskog parlamenta glasaće o tom dokumentu pre britanskog Donjeg doma.

"PREPLAŠENA" FUNTA

Funta je pala jutros na Londonskoj berzi za više od 1,0 odsto prema dolaru i evru, a cene akcija su se sunovratile nakon vesti da je Rab podneo ostavku.

Vlada prelomila: ZA sporazum o Brexitu

Britanska valuta je na vrlo volatilnom trgovanju pala za jedan procenat u odnosu na dolar, na 1,2839 dolara, i za 1,3 odsto prema evru, na 88,23 penija, javlja Rojters.

Ipak, pad funte je pomogao da indeks Londonske berze FTSE 100, koji se uglavnom odnosi na izvoznike, ojača za 0,3 posto.

Rabova ostavka odrazila se i na cene akcija i poslovne sektore u Velikoj Britaniji, koji su inače osetljivi na dešavanja oko Bregzita.

Vrednost akcija građevinskih i maloprodajnih kompanija i domaćih banaka snažno je potonula, pri čemu je indeks Londonske berze FTSE 250 pao za 1,0 procenat na ranom trgovanju.