![](/img/placeholders/placeholder-mondo.png)
Vlada je usvojila nacrt istorijskog zakona kojim se menja glavni grad, rekao je portparol Žan-Klod Ndenzako i dodao da će pet ministarstava tokom naredne godine biti preseljeno u Gitegu.
Odluku vlade treba još da odobri parlament u kojem većinu ima vladajuća stranka.
Promena glavnog grada deo je obećanja 2007. godine predsednika Burundija Pjera Nkurunzize.
Gitega, gradić od oko 30.000 stanovnika, nekada je bio prestonica za vreme monarhije u Burundiju.
Protivnici te odluke ismejali su na društvenim mrežama tu meru za koju smatraju da je "van pameti" pošto je u Budžumburi koja ima 1,2 miliona stanovnika, nedavno izgrađena predsednička palata uz pomoć kineskih investitora. Ta palata je koštala više od 20 miliona dolara.
Burundi prolazi kroz krizu od kada je Nkurunziza u aprilu 2015. godine najavio da će se treći put kandidovati a potom u julu te godine ponovo izabran za predsednika.
U nasilju koje tada izbilo na demonstrancijama poginulo je 1.200 ljudi, a više od 400.000 je raseljeno.
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Ako se bilo šta loše desi, odgovorni su Partizanov predsednik i trener": Čović se još jednom oglasio pred meč
"Tebe i takvih kao ti se niko ne plaši, Partizan ima preča posla od Kupa": Mijailović oštro odgovorio Čoviću