Vest o smrti Ešdauna objavila je Liberalna demokratska stranka, koju je predvodio od 1988. do 1999. godine.

Ešdaun: Preti raspad BiH

Ešdaun se poslednji put našao u centru pažnje domaće javnosti kada se zajedno s bivšim visokim predstavnicima Karlom Biltom i Kristijanom Švarc Šilingom, uključio u debatu o takozvanoj korekciji granice između Srbije i jednostrano proglašenog nezavisnog Kosova otvorenim pismom šefici evropske diplomatije Federiki Mogerini, piše Sputnjik.

Posle napuštanja engleske političke scene (2002.) nasledio je Volfganga Petriča na poziciji visokog predstavnika Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini.

Na toj poziciji bio je od 2002. do 2006. godine.

Podržavao je međunarodnu intervenciju u BiH, a ostao je poznat po tome da je smenio najveći broj zvaničnika - 90, uglavnom iz Republike Srpske.

Ešdaun je samo u jednom danu u junu 2004. smenio 59 javnih i partijskih funkcionera, uglavnom članova SDS, od kojih 12 trajno, dok je za 48 "obećao" da će se moći vratiti na javne funkcije kada bude uhapšen Radovan Karadžić.

Na suđenju predsedniku Savezne Republike Jugoslavije Slobodanu Miloševću prikazan je snimak susreta Pedija Ešdauna i pripadnika OVK i albanskih civila u jesen 1998. godine.

U prvom delu snimka, načinjenog 28. septembra 1998. godine, vidi se Ešdaun, koji je tada Kosovo posetio kao izaslanik britanskog premijera Tonija Blera, kako stoji sa dva uniformisana pripadnika OVK i pregleda automatsku pušku koju su mu dali, skidajući pun okvir sa municijom, piše SRNA.

Milošević je u sudnici tvrdio da je Ešdaun "pregledao oružje terorističke organizacije i davao uputstva kako da ga upotrebe, da budu oprezni i da ga je poslao (Toni) Bler".

Ešdaunu je prošlog meseca dijagnostikovan rak mokraćne bešike.