• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica kraja Prvog svetskog rata

Evropski lideri obeležili su u Verdenu u utorak 90. godišnjicu završetka Prvog svetskog rata, a ceremoniji je prisustvovao i ministar odbrane Srbije. Većina dokumentarnih filmova iz Prvog svetskog rata lažna.

Evropski lideri obeležili su u Verdenu u utorak 90. godišnjicu završetka Prvog svetskog rata.

Ceremoniji u Verdenu, poprištu jedne od najkrvavijih bitaka Velikog rata od 1914. do 1918. godine, prisustvovala je i delegacija Srbije na čelu s ministrom odbrane Draganom Šutanovcem.

Delegacija Srbije prisustvuje ceremoniji na poziv francuskog predsednika Nikole Sarkozija (Nicolas Sarkozy), a ministar Šutanovac je u ponedeljak položio vence na grob Neznanog junaka ispred Trijumfalne kapije u Parizu, uz intoniranje srpske i francuske himne.
Sarkozi je stigao u Duomon sa suprugom Karlom Bruni, a ceremoniju je otvorio u prisustvu britanskog princa Čarlsa i njegove supruge Kamile.

Među zvanicama su bili i predsednik gornjeg doma nemačkog parlamenta Peter Miler, predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i predsednik Evropskog parlamenta Hans-Gert Petering.

Savezna kancelarka Angela Merkel, na poziv poljskog predsednika Leha Kačinjskog, prisustvuje manifestaciji obeležavanja 90 godina nezavisnosti Poljske u Varšavi.

Više stotina ljudi, uključujući veterane iz drugih ratova, okupilo se ispred kosturnice u Duomonu, gde su položeni ostaci poginulih neznanih vojnika.

Procenjuje se da je u Verdenskoj bitki poginulo 300.000 vojnika tokom 300 dana žestokih borbi između Francuske i Nemačke oko strateškog položaja na reci Meza.

Ove godine se prvi put obeležava godišnjica Verdenske bitke bez prisustva francuskih vojnika iz Prvog svetskog rata, pošto je poslednji preživeli, Lazare Potičeli, preminuo 12. marta ove godine u 111. godini.

Poslednji nemački vojnik Velikog rata preminuo je takođe ove godine, dok će tri britanska veterana – 112-godišnji Henri Alingam, Heri Pač (110) i Bil Stoun (108), prisustvovati proslavi u Londonu.

Većina dokumentarnih filmova iz Prvog svetskog rata lažna



Samo deseti deo dokumentarnog filmskog materijala iz Prvog svetskog rata čine pravi snimci, dok je većina prizora snimljena na manevrima ili kasnije ponovo "odigrana".

Ovaj podatak iznet je na simpozijumu "Prvi svetski rat na filmu" koji su organizovali Nemačka kinemateka i Nemački istorijski muzej, na početku prikazivanja serije filmova iz Prvog svetskog rata.

Istoričari su na skupu saopštili da je samo 12, u najboljem slučaju do 20 odsto filmskog materijala o Prvom svetskom ratu koji se smatra originalnim zaista i snimljeno na ratištima, tokom stvarnih oružanih sukoba.

Ostatak su nameštene scene ili materijal sniman na manevrima, delom čak i delovi iz igranih filmova.

Jer, uz malo sreće autori filmova su uspevali tada da učesnike u stvarnim događajima ubede da nastupe i kao glumci.

Tako je, na primer, maršal Peten, heroj Verdenske bitke koja se odvijala 1916. godine, tokom dvadesetih godina ponovo obukao staru uniformu i pozirao na nekadašnjim ratnim poljima.

U Prvom svetskom ratu poginulo je skoro 10 miliona ljudi i ranjeno oko 20 miliona vojnika. Ovaj, prvi "moderni rat" je i prvi o kojem postoje moderni filmski dokumenti.

No sada su istoričari, kako je rečeno na skupu u Berlinu, ocenili da je veliki deo filmskog materijala o Prvom svetskom ratu izgubio na istorijskoj vrednosti.

Jer, iako je bioskop u trenutku izbijanja Prvog svetskog rata postojao već 20 godina, samo su se malobrojni kamermani nalazili zaista u prvim linijama frontova, u rovovima po Evropi. I to ne samo iz propagandnih razloga već i zato što je takav rad bio previše opasan.

Uz pomoć filmskih tehničara istoričari sada pokušavaju da rekonstruišu tačne pozicije kamera kojima su snimani tadašnji filmovi, a stručnjaci za čitanje sa usana pregledaju scene i pokušavaju da na osnovu izgovorenog takođe da utvrde autentičnost snimaka.

Rezultati ovog rada su, kako su saopštili istoričari u Berlinu, u najmanju ruku otrežnjujući. Ustanovljeno je da su autori filmova često kombinovali scene snimljene 1917. sa onima iz 1914. godine, da bi na kraju bio proizveden film o nekom ratnom događaju iz 1916.
godine.

No, kako je istaknuto, već u Prvom svetskom ratu je bilo upadljivo nastojanje da se slike sa fronta ulepšaju za upotrebu kod kuće.

Posebno je, kako mediji prenose sa skupa u Nemačkom istorijskom muzeju, u Nemačkoj bilo vidno nastojanje da se sačuva propagandni mit o "časno vođenom ratu".

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image