• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NASA izgubila kontakt sa sondom Feniks

Naučnici u američkoj svemirskoj agenciji NASA saopštili su da nemaju više kontakt sa sondom Feniks na Marsu i da će zbog toga obustaviti misiju započetu pre više od pet meseci na "crvenoj planeti".

Naučnici u američkoj svemirskoj agenciji NASA saopštili su da nemaju više kontakt sa sondom Feniks na Marsu i da će zbog toga obustaviti misiju započetu pre više od pet meseci na "crvenoj planeti".

"Obustavljamo operaciju, najavljujemo kraj operacije na ovom stupnju", izjavio je Bari Goldstin, direktor projekta jedne od laboratorija NASA u Pasadeni, prenela je agencija Rojters.

Feniks je svoj poslednji signal poslala 2. novembra i tim koji vodi projekat će pokušavati još tri sedmice da ponovo uspostavi kontakt s njom, ali ne očekuje da će u tome uspeti, objasnio je on.

Lansirana u avgustu 2007, sonda se spustila na Mars 25. maja ove godine u zaleđenoj pustinji na severnom polu planete sa zadatakom da otkrije tragove vode i prouči mogućnost života.

Feniks je tokom svog rada zabeležila snežne padavine, sakupila komade leda i otkrila da je marsovska prašina hemijski slična morskoj vodi na našoj planeti. Time je dokazala da je nekada na Marsu bilo vode u tečnom stanju kao preduslovu života.

Sonda je poslala oko 25.000 slika sa Marsa i bezbroj informacija koje tek treba da budu proučene.

"Nisam siguran da nismo našli neku organsku materiju. Još uvek nismo analizirali sve podatke. Još uvek gajim nadu", kazao je Piter Smit, zadužen za sakupljanje i proučavanje podataka.

Feniks je već krajem oktobra prekoračila za dva meseca svoj vek trajanja. Inženjeri su tada na sondi zaustavili rad nekoliko instrumenata kako bi uštedeli na energiji.

Feniks, projekat čija je realizacija koštala 475 miliona dolara, je šesta sonda po redu koja se uspešno spustila na Mars i prva koja je doprla do polarnih regija planete.

NASA raspolaže sa još dve sonde na Marsu - Spirit i Oportjuniti, koje su se spustile 2004. u cilju geoloških istraživanja, kao i sa dva satelita koja kruže Marsovom orbitom.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image