U jeku ove grejne sezone na izmaku, malo je građana Srbije u urbanim sredinama koji nisu osetili zagađenje vazduha - čak ga videli golim okom. U centralnoj beogradskoj opštini Stari grad indeks zagađenosti od 170 (mikrograma PM 10 čestica po kubnom metru) gotovo je redovna pojava, a dozvoljeno je samo 50. Često dozvoljenu granicu višestruko prelazi zagađenje u Valjevu (325 krajem januara), Nišu (283) Užicu...
Ali i sa ovako, na dugo rok, katastrofalnim rezultatima nadležnih u borbi za čistiji vazduh, gradovi iz Srbije (srećom) nisu dospeli na listu 30 najzagađenijih gradova u svetu koju je objavio britanski "Gardijan" a napravio Grinpis (Greenpeace). Neslavno mesto iz komšiluka zauzelo je samo Sarajevo.
Crni rekord drže Indijci, sa čak 22 grada u 30 rangiranih, uz napomenu da čak 64 odsto od 3.000 velikih gradova u svetu "probija" granice zagađenja koje preporučuje kao dozvoljene Svetska zdravstvena organizacija (SZO) .
U istraživanju Grinpisa i Ervižuala (AirVisual) su se koristili nacionalni podaci državnih ustanova i privatnih monitoring organizacija o zagađenju još sitnijim (a time i opasnijim) PM2,5 česticama.
Vrh liste sa 135 mikrograma PM2,5 zauzima indijski grad Gurugram (ranije Gurgaon), tehnološki centar jugoistočno od Delhija, koji sam zauzima 11. mesto. Indijskim gradovima pridružio se Fejsalabad iz Pakistana (mesto broj 3 sa zagađenjem 130, Daka iz Bangladeša a od zemalja u top 30 tu je još samo Kina sa pet gradova.
Na celoj proširenoj listi AirVisuala, od prestonica najgore rangirani (to jest najbliže vrhu) su Delhi (11), Daka ()i Kabul (52), a tu se uguralo i Sarajevo (globalno 240.), kao najzagađenija prestonica u Evropi sa godišnjim prosekom od 38,4 mikrograma. Pariz ima 15,6 a London (48.) ima zagađenje 12,0 a Vašington (56.) 9,2 mikrograma po kubnom metru.
Tu je Beograd "tek" 555, sa prosečnim zagađenjem od 23,9 čestica PM 2,5, za Zagreb nema podataka ali ima za naftaški Slavonski Brod (477. mesto sa zagađenjem od 26), Sofija je još zagađenija (428.) sa 28,2...
SZO procenjuje da 7 miliona ljudi godišnje prevremeno umre zbog izlaganja zagađenom vazduhu, a sveska ekonomija zbog troškova saniranja posledica po zdravlje godišnje gubi 225 milijardi dolara.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!