Kit je, prenosi RTS, doplivao do ribara koji su imali utisak da želi da se češe o čamac, a onda su primetili pojas.

Fotografisali su životinju i poslali fotografije pomorskim biolozima u Tromzou, jer su, kako je objasnio jedan ribar, mislili da se upleo u nešto što mu smeta da pliva.

Profesor na norveškom Arktičkom univerzitetu u Tromzou Audun Rikardsen bio je, međutim, siguran da je pojas na belugu stavljen ljudskom rukom, ali mu nije bilo poznato da naučnici u Norveškoj ni u Rusiji koriste takvu opremu.

Zbog toga je, kaže, kontaktirao ruske kolege, koji su mu rekli da je najverovatnije pojas postavila ruska mornarica u Murmansku.

UŽAS, šta je pronađeno u utrobi kita!


Ribari su sa Jorgenom Vigom, pomorskim biologom i sa inspektorom Ingveom Larsenom uspeli da namame belugu filetima bakalara kako bi skinuli pojas, najpre iz čamca, da bi onda Larsen obukao ronilačko odelo i ušao u vodu sa kitom i uspeo da skine pojas.

On je posle izjavi da je kiz bio veoma pitom kao da je bio navikao na ljude.

Na pojasu je pisalo da je oprema iz Sankt Peterburga, kao i da je imao držac za "go pro" kameru.

"Poznato nam je da u Rusiji imaju pripitomljene kitove u zatočeništvu, koje ponekada puste u divljinu ili oni sami pobegnu", objasnio je Larsen.

Inače, i američka i ruska mornarnica imale su tajne programe u kojima su koristile morske sisare za brojne zadatke tokom Hladnog rata, a proteklih meseci pojavila se u medijima priča o ilegalnoj farmi kitova u istočnoj Rusiji, u kojoj su pre nekoliko nedelja odlučili da se više desetina kitova pusti na slobodu.