• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UN: Problemi sa popisom stanovništva

Veliki broj zemalja u razvoju nema precizne podatke o broju, polu i zaposlenosti svog stanovništva, pokazalo je istraživanje koje su sprovele Ujedinjene nacije.

Veliki broj zemalja u razvoju donose brojne odluke u sektoru ekonomije, obrazovanja i zdravstva a da uopšte ne znaju koliko se devojčica i dečaka rodi godišnje ili koji je umrlih ili broj zaposlenih u zemlji, zaključak je nedavno objavljenog istraživanja Ujedinjenih nacija.

Zemlje poput Kolumbije, Nigerije, Perua i Uzbekistana nisu vršile popis stanovništva od 1995. godine.
U Brazilu, Kini, Indiji, Indoneziji, Meksiku, Pakistanu i Vijetnamu upisuju u knjige manje od 90 odsto novorodjenih.

U Indiji i Kini, kao i u nekim državama Afrike, nisu registrovani podaci o polu novorodjene dece u periodu od 1995. i 2003. godine. U Indiji se taj podatak nagadja, a Kina je samo 1989. obradila broj novorodjene dece prema polu.

U izveštaju Odeljenja UN za statistiku, uradjenom na 165 stranica, pored ostalog se navodi da svetska organizacije ima odavno rezoluciju kojom je zahtevano od svih nacija sveta da za potrebe UN pruže podatke o sprovedenom preciznom popisu, naročito na osnovu polnih razlika.

"Pobošljanje kvaliteta života u svetu zavisi od poznavanja podataka o broju žena, muškaraca, starijih i dece", izjavila je Meri Čejmi, šef odeljenja UN za demografiju i socijalnu statistiku, prenele su agencije.
"Takvi podaci su nam potrebni zbog globalizacije, svetske razmene, razumevanja ekonomske proizvodnje, obrazovanja, vakcinacije i reprodukcije", izjavila je ona.

U nevano objavljenom istraživanju UN su analizirani statistički podaci u pet oblasti: popis celokupne populacije, registracija novorodjenih, registracija novorodjenih prema polu, popis stanovništva prema polu i godinama i ekonopmske aktivnosti stanovništva prema polu i godinama.

Podatke iz svih pet oblasti dostavila je 81 zemlja, gde živi 28 procenata od svetske populacije.
Podatke ni o jednom od pet oblasti popisa nisu dostavili Avganistan, Angola, Kamerun, Čad, Severna Koreja, Eritreja, Liban, Liberija i Sudan, od kojih su mnoge pogodjene civilnim ratovima.
Više od 100 zemalja noje dostavilo kompletne podatke o broju novorodjenih, preminulih i ekonomskim aktivnostima stanovništva.

U Africi, samo 14 od 55 država prijavilo je broj novorodjene dece prema polnoj razlici, dok u Aziji statistički podaci o novorodjenoj deci pokrivaju samo 19 procenata celokupne populacije.
"Popis stanovništava u poslednjih 10 godina nije sprovelo 26 država na svetu ili 10 odsto svetske populacije. Veliki broj zemalja nema ni najosnovnije podatke o ekonomskoj aktivnosti stanovništva", izjavila je Čejni, naglasivši da bi ekonomski podaci trebalo da uključe informacije o zaposlenosti, nezaposlenosti, profesijama i platama prema polu i godinama.

Svega 108 zemalja ima postoje podatke o platama u većim idustrijskim granama, a manje od 25 odsto zemalja ima podatke o platama razvrstane po polu.

Najpreciznije podatke u UN su dostavile su SAD, Rusija, Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Japan, Italija, Iran i Filipini.

(Tanjug)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ana

beše dobro...

special image