• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kriza gasa: Dogovor na pomolu?

Rusija prihvatila slanje posmatračke misije EU u Ukrajinu. Da li je na pomolu rešenje gasne krize?

Tokom popodneva u četvrtak činilo se da Gordijev čvor rusko-ukrajinskog spora oko gasa neće biti razmršen, ali su u večernjim časovima stigle povoljnije vesti.

Naime, Rusija je prihvatila angažovanje posmatrača iz Evropske unije (EU) na teritoriji Ukrajine, što bi trebalo da znači da će uskoro biti normalizovane isporuke tog energenta.

"To angažovanje (posmatrača) trebalo bi da dovede do toga da budu nastavljene isporuke ruskog gasa članica EU", navodi se u saopštenju predsedavajuće EU Češke.

Ruski Gasprom obustavio je zbog spora sa Ukrajinom isporuke gasa Evropi, zbog čega su najviše pogođene zemlje centralne i južne Evrope koje su u prethodna dva dana ostale potpuno bez ruskog gasa.

Moskva je prethodno tražila da i ruski stručnjaci nadziru obnovu isporuka ruskog gasa Evropi preko ukrajinskog gasovoda. Za sada nije poznato da li je taj uslov prihvaćen.

Posle popodnevnih razgovora sa evropskim komesarom za energetska pitanja Andrisom Pibalgsom, potpredsednik ruskog Gasproma Aleksandar Medvedev je ruskim novinarima rekao da "političke nesuglasice u Ukrajini toj zemlji ne omogućuju da realizuje već postojeće dogovore".

On je podsetio da je predsednik Ukrajine Viktor Juščenko odobrio ideju stvaranja grupe za monitoring, koju je predložila nemačka kancelarka Angela Merkel, a koju je Rusija podržala.

Medvedev je optužio Ukrajinu da ne ispunjava svoje obaveze kao tranzitne zemlje, te je istakao da će zemlje korisnici ruskog gasa moći da tuže Kijev zbog toga.

Ali, za sada je najvažnije da spor bude rešen i mi smo spremni da isporučimo onoliko gasa koliko je potrebno, rekao je Miler, ocenivši da je situacija do koje je doveo spor "luda".

Ukrajina će, prema rečima Medvedeva, morati da plati za ruski gas realnu cenu, jer Moskva ne može dozvoliti da u dalje, u uslovima tekuće finansijsko - ekonomske krize, prodaje svoj gas prema ne tržišnim uslovima.

Potpuna ili delimična obustava tranzitnog gasa iz Ukrajine pogadja usred zime najmanje 11 evropskih zemalja.

Slovački premijer Robert Fico izjavio je da će, ako u roku od 48 sati ne budu obnovljene isporuke gasa Slovačkoj, pustiti ponovo u pogon staru nuklearku Jaslovske Buhunjice.

"Ako jedino rešenje bude ponovno puštanje u pogon drugog bloka Jaslovskih Bohunjica - koji smo zatvorili 31. decembra 2008. - preuzimam na sebe kao premijer svu odgovornost za posledice. I one na nivou Evropske unije", rekao je u Bratislavi novinarima Fico.

Šef Evropske komisije Žoze Manuel Barozo rekao je da je za Brisel neprihvatljivo da Bugarska i Slovačka razmatraju ideju da zbog dramatičnih posledica gasne krize obnove rad svojih starih rizičnih nuklearki, na čije zatvaranje su se obavezale pri ulasku u EU.

Slovačka i Bugarska ostale su potpuno bez ruskog gasa i najviše su ugrožene dramatičnom gasnom krizom od svih članica EU.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image