U nekoliko gradova su održani i protesti povodom ove odluke.

"Gardijan" piše da su se građani, između ostalog, okupili u Mančesteru, Liverpulu, Edinbuirgu, Kembridžu, Klardifu i Birmingemu.

Tekst peticije je potpisalo skoro 90.000 ljudi za samo jedan sat posle odluke da se suspenduje rad parlamenta od početka septembra do 14. oktobra, odnosno do samo dve nedelje pre krajnjeg roka za Brexit 31. oktobra.

Ovaj potez označen je kao "ustavni bezobrazluk", prenosi Indipendent.



Premijer Džonson je rekao da je "potpuna neistina" da je to pokušaj zaustavljanja poslanika da blokiraju Brexit bez dogovora.

Džonson je juče objavio da njegova vlada namerava da prekine rad parlamenta do 14. oktobra. Time se, pošto je krajnji rok da Velika Britanija izađe iz Evropske unije 31. oktobra, poslanicima ne ostavlja dovoljno vremena da eventualno usvoje zakon kojim bi se sprečio Brexit bez sporazuma sa Briselom, što će svakako doneti mnogo ekonomskih nevolja Britancima.

Britanija EU: Izlazimo u OKTOBRU, sa ili bez dogovora

Suspenzija parlamenta nije isto što i raspuštanje što se događa pred izbore. Procedura suspenzije parlamenta nije nepoznata u britanskoj demokratiji. Ima i svoj termin - prorogacija i nju odobrava kraljica. Poslednji put kad se nešto slično dogodilo bilo je, kako piše BBC, 1948. godine. Tada je kralj takođe prorogirao parlament na zahtev vlade, kako bi zaobišla otpor Doma lordova svom zakonu o parlamentu