• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gasni sporazum pred kolapsom?

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev je izjavio da sporazum o međunarodnom posmatranju tranzita gasa kroz Ukrajinu ne može da bude primenjen dok se ne razjasne kontradiktornosti u tom dokumentu. Ukrajina je potpisala protokol, ali je, kako je preneo Rojters, u rukom napisanoj poruci na dokumentu zatraženo da mu bude pridodata deklaracija. Vladimir Putin traži sastanak u Briselu.

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev izjavio je danas da sporazum o međunarodnom posmatranju tranzita gasa kroz Ukrajinu ne može da bude primenjen dok se ne razjasne kontradiktornosti u tom sporazumu.

On je naredio Vladi da ne počinje sa primenom protokola sve dok Kijev ne povuče naknadno unete odredbe u taj dokument, koji drastično menja njegovu suštinu, preneo je Itar-tas.

"Mi smo prisiljeni da smatramo potpisani dokument kao nevažeći i on neće biti sproveden sa naše strane dok ukrajinska strana ne ukloni ili na neki drugi način povuče te (sporne) odredbe", deklaracije koju je prirodala sporazumu, rekao je Medvedev.

Ukrajina je jutros potpisala sporazum o nadgledanju tranzita gasa, ali je, kako je preneo Rojters, u rukom napisanoj poruci na dokumentu zatraženo da mu bude pridodata deklaracija.

Ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov izjavio je večeras da je "Moskva veoma iznenađena sadržajem teksta deklaracije koji delimično sadrži lažne tvrdnje da je Ukrajina navodno isporučila kompletne količine ruskog gasa Evropi, a da pritom nije uzela ništa".

Lavrov je naglasio da ta deklaracija nije zvanično predstavljena, ali da je Rusija imala uvid u njen sadržaj, prenosi Itar-tas.

Naime, potpredsednik ukrajinske vlade Grigorij Nimirja, jedan od potpisnika protokola, je rekao ruskom predstavniku u Evropskoj uniji Vladimiru Čižovu da Ukrajina još radi na toj deklaraciji. Čižov je potom poslao protokol Moskvi, koja je zatim postavila pitanje o toj noti.

Ukrajina je pridodala jednostranu deklaraciju protokolu o nadgledanju protoka ruskog gasa, međutim njen sadržaj još nije poznat, izjavio je danas stalni ruski predstavnik u Evropskoj uniji Vladimir Čižov.

Čižov je rekao agenciji Itar-tas da je glavni tekst protokola ostao neizmenjen, ali da je prvi potpredsednik ukrajinske vlade Grigorij Nemirja, jedan od potpisnika protokola, dodao rukom pisanu notu koja se odnosi na deklaraciju iz protokola.

Sa druge strane, predstavnik ukrajinskog predsednika za energetsku bezbednost Bogdan Sokolovski se čudi zašto Rusija nije obnovila tranzit gasa uprkos tome što je potpisan protokol o nadgledanju tranzita.

"Dokument je potpisan u Kijevu u nedelju noću oko 2 sata. To svi znaju a ipak još nema gasa", rekao je Sokolovski televizijskom kanalu 1+1.

"Rusija dobro zna koji je dokument potpisala Ukrajina", dodao je on, prenosi Itar-Tas.

Premijer Češke, predsedavajuće EU, Mirek Topolanek izjavio je večeras da ukrajinska deklaracija, najnoviji kamen spoticanja za obnavljanje isporuka ruskog gasa Evropi, nema uticaja na sporazum o posmatračima i nadzoru tranzita ruskog gasa preko Ukrajine.

"Ukrajinska deklaracija nema nikakav uticaj na sporazum. Naša odgovornost (EU) je prestala kada smo postigli dogovor. Opstrukcije u realizaciji tog sporazuma idu sasvim na dušu potpisnicima sporazuma", kazao je Topolanek za sutrašnje Pravo, objavio je dnevnik na svom sajtu.

Svih sedam grupa međunarodnih kontrolora je stiglo u kompresorske stanice na zapadu Ukrajine koje prenose gas za Evropu.

Prema Evropskoj komisiji, eksperti su stigli u Orlovku, u oblasti Odese, u merne stanice Užgorod, Beregovo i Tekovo u transkarpatskom regionu i u stanicu Drozdoviči u Ljvovu.

Eksperti su stigli i u Lugansk a imaju i pristup glavnom dispečerskom centru "Naftagasa" u Kijevu.

Premijer Rusije Vladimir Putin predložio je predsedniku Evropske komisije Žozeu Manuelu Barozu da se ruski i evropski zvaničnici sutra sastanu u Briselu da razgovaraju o gasnoj krizi, rekao je izvor iz ruske vlade.

Istovremeno, Barozo i ukrajinska premijerka Julija Timošenko dogovorili su se da pokušaju da pronađu rešenje za ruske brige povodom ukrajinske deklaracije u sporazumu.

<Ranije je ruski Gasprom je saopštio da nije dobio kopiju sporazuma o nadzoru tranzita ruskog gasa ka drugim zemljama koji je potpisala Ukrajina.

Povodom pritužbi ruske strane da još nisu dobili kopiju protokola oglasila se Češka kao predsedavajuća Evropske unije potvrdivši da je već predala i Rusiji i Ukrajini potpisani protokol o nadgledanju tranzita ruskog gasa preko Ukrajine.

Ubrzo je i stalni predstavnik Rusije u Evropskoj uniji Vladimir Čižov potvrdio je da je primio potpisani protokol o međunarodnoj kontroli tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu.

Kako je preneo Itar-Tas, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov obavestio je ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva o gasnom sporazumu potpisanim od strane Ukrajine i primljenog od EU.

Ukrajinska premijerka Julija Timošenko izjavila je da je noćas potpisan sporazum u Kijevu, gde se ona prethodno sastala sa svojim češkim kolegom Mirekom Topolanekom, čija zemlja od 1. januara predsedava EU.

Protokol su, ranije u subotu, potpisali predstavnici Rusije i Evropske unije. Kako je rekla Timošenko, ovaj protokol treba da obezbedi nastavak isporuka ruskog gasa potrošačima u Evropi i odnosi se samo na to.

Timošenko je ovo izjavila na konferenciji za novinare posle razgovora sa češkim premijerom i predsedavajućim EU Mirekom Topolanekom, koji je nešto pre toga doputovao u Kijev.

Topolanek je u Kijev stigao iz Rusije, a sa sobom je poneo protokol o nadgledanju tranzita gasa iz Rusije kroz Ukrajinu koji su potpisali predstavnici Rusije i EU.

"Ukrajina je prihvatila sve uslove koje je postavila Rusija", rekao je Topolanek posle razgovora sa Timošenkovom.

Timošenko je kazala da je Ukrajina potpisala protokol koji dozvoljava ulazak stručnjaka na teritoriju njene zemlje.

"Potpisali smo protokol koji podrazumeva i ulazak posmatrača na rusku teritoriju, da nadgledaju isporuku gasa sa ruske strane", rekla je ona.

"Kao prvo, Ukrajina je uvek bila pouzdan tranzitni operater gasa i nije sprečila njegov tranzit u Evropu", tvrdi Timošenko, a prenosi Itar- Ta s s.

"Kao drugo, Ukrajina nije neovlašćeno uzimala gas za sebe i on je u potpunosti bio isporučivan Evropi", rekla je ona nakon razgovora sa Topolanekom. "Treće, Ukrajina nije ruski dužnik i platila je (za ruski gas) za 2008. godinu ceo iznos, do poslednje kopejke".

"Četvrto", nastavila je ona "Ukrajina je inicirala dolazak međunarodnih stručnjaka koji bi kontrolisali prenos gasa i peto bili smo i ostali smo konstruktivni u razgovorima sa Rusijom čak i pre potpisivanja gasnog, bilateralnog sporazuma za 2009. godinu, ili strateškog sporazuma na osnovu memoranduma iz oktobra 2008. godine", rekla je Timošenko.

Kako je primetila agencija Rojters, Rusija i Ukrajina još nisu postigle sporazum o isporuci ruskog gasa Ukrajini tako da je snabdevanje Ukrajine tim energentom i dalje obustavljeno.

Ruski premijer Vladimir Putin je na jučerašnjoj konferenciji za novinare, nakon što je Rusija prethodno pre Ukrajine potpisala protokol, rekao da će transport ruskog prirodnog gasa kroz Ukrajinu biti obnovljen čim posmatrači počnu sa radom, međutim, dodao je, mogao bi ponovo biti smanjen u slučaju krađe.

"Čim kontrolni mehanizam počne da funkcioniše mi ćemo odmah ubaciti gas u sistem", rekao je Putin i dodao da će ruska strana nadgledati količinu gasa koja se isporučuje Ukrajini i koju primaju evropski potrošači.

"Ukoliko vidimo da se krađa opet dešava i deo gasa nedostaje, smanjićemo snabdevanje za tu količinu", rekao je ruski premijer.

Putin je rekao da članice EU koje su pretrpele štetu od prekida isporuke ruskog gasa preko Ukrajine, treba da zatraže formiranje specijalnog suda koji bi se bavio tim pitanjem.

On je podsetio da je Ukrajina potpisala Energetsku povelju, prema kojoj evropske države koje su oštećene delovanjem ukrajinskih vlasti mogu da traže formiranje specijalnog suda.

"Ja im preporučujem da iskoriste to pravo. Čudno je da to do sada nije učinjeno", zaključio je Putin.

Isporuke ruskog gasa su u prekidu već više dana zbog rusko-ukrajinskog spora oko cene tog energenta.

Agencije podsećaju da je rasprava između Rusije i Ukrajije oko cene gasa s jedne, i tranzitnih taksi za prolazak tog energenta preko ukrajinske teritorije, s druge strane, rezultirala najdužim do sada prekidom isporuka ruskog gasa u Evropu, zbog kojeg su neke fabrike u istočnom delu Unije stale, a stanovi ostali hladni, dok je rukovodstvo EU počelo da razmišlja o opravdanosti oslanjanja na ruske isporuke gasa.

Rusija je 1. januara obustavila isporuke gasa Ukrajini zbog nemogućnosti dve strane da nađu zajednički jezik oko cene gasa. Moskva, koja je dugo prodavala Kijevu gas po ceni daleko ispod tržišne, želi da Ukrajina ubuduće plaća gas po tarifi po kojoj ga plaćaju evropski potrošači, višestuko većoj od dosadašnje, dok Kijev na to ne pristaje.

Problem, međutim, nije samo bilateralan, jer Evropska unija oko četvrtine potreba za gasom podmiruje uvozom iz Rusije, a 80 odsto tog uvoza ide gasovodom kroz Ukrajinu.

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev je prošle godine rekao da situaciju najbolje oslikava činjenica da Ukrajina ruski gas plaća 179,5 dolara za 1.000 kubnih metara, dok svojim potrošačima istu količinu naplaćuje 320 dolara.

Ukrajinski predsednik Viktor Juščenko je u petak, u razgovoru sa Topolanekom, izjavio i da bi podizanje cene ruskog gasa za Ukrajinu, bez istovremenog podizanja cene tranzita kroz ukrajinske gasovode, značilo "bankrot" za ukrajinski gasno-transportni sistem.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image