Sudije su presudile da savet premijera Borisa Džonsona kraljici Elizabeti Drugoj da suspenduje parlament pet nedelja uoči roka za Brexit nije bio zakonit, pišu britanski mediji.

"Odluka da savetuje njeno Veličanstvo da suspenduje parlement bila je nezakonita zato što je imala efekat nezadovoljstva ili sprečavanja sposobnosti parlamenta da sprovodi svoje ustavne funkcije bez razumnog opravdanja", rekla je predsednik Vrhovnog suda Brenda Hale.

"Parlament nije suspendovan, tako je jednoglasno odlučilo svih 11 sudija. Sada je na parlamentu, a posebno na predsednicima oba doma da odluče o narednim koracima", dodala je Hale.

Jednoglasna odluka 11 sudija da je suspenzija bila "nevažna i bez učinka"dolazi posle trodnevnog procesa koji je u prvi plan izbacio pravne nesuglasice oko tumačenja britanskog nepisanog ustava, navodi Gardijan.

Glavno pitanje za sudije je bilo da li je odluka premijera za iskoristi "kraljevske prerogative" bila "opravdana" i da li je podložna sudskoj reviziji.

Engleski sud je odbio da se meša dok je škotski sud zaključio da sudije imaju pravo da deluju.

Predsedavajući Donjeg doma parlamenta Džon Berkau je odmah reagovao, ističući da bi parlament trebalo hitno da se sastane.

Džonson, koji je u Njujorku na zasedanju generalne skuppštine Ujedinjenih nacija, odbio je da kaže da li će podneti ostavku ukoliko se utvrdi da je prekršio zakon ili će ponovo tražiti obustavu rada parlamenta.

Premijer Džonson je tražio da britanski parlament bude suspendovan od 10. septembra do 14. oktobra, a kraljica Elizabeta Druga je prihvatila njegov zahtev.

Džonsona optužuju da je nezakonto obustavio rad parlamenta samo ne nekoliko nedelja pre izlaska Britanije iz Evropske unije kako bi izbegao pitanja o svom planu za izlazak iz EU.

Džonsonovi protivnici ga optužuju i da je obmanuo i kraljicu, čiji je formalni pristanak bio neophodan za suspenziju.

Džonson i parlamament su bili u sukobu od preuzimanja premijerske funkcije u julu zbog njegove odluke da sprovede Brexit do 31. oktobra, sa ili bez sporazuma sa EU.