• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Putin naredio Gaspromu da pusti gas Evropi

Ruski Gasprom i ukrajinski Naftogas potpisali su sporazum o obnavljanju tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu. Gasprom je dobio nalog da obnovi isporuke gasa Evropi i spreman je da isporučuje sve ugovorene porudžbine, izjavio Vladimir Putin. Julija Timošenko: Snabdevanje Evrope biće obnovljeno čim isporuke gasa stignu do ukrajinskog tranzitnog sistema.

Ruski Gasprom i ukrajinski Naftogas potpisali su sporazum o obnavljanju tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu i isporuka gasa.

Kako je preneo Interfaks, ugovor se odnosi na period od 10 godina, a potpisan je nakon sastanka premijera Rusije i Ukrajine Vladimira Putina i Julije Timošenko.

Putin je kazao da je Gasprom dobio nalog da obnovi isporuke gasa Evropi preko Ukrajine i da je spreman da isporučuje sve ugovorene porudžbine evropskih potrošača.

"U teškim pregovorima postignut je dogovor o svim pitanjima oko isporuke gasa Ukrajini i tranzita tog energenta Evropi"
, kazao je on nakon potpisivanja ugovora o gasu između ruskog Gasproma i ukrajinskog Naftogasa, a preneo je Interfaks.

Prema rečima Putina, za obnovu isporuka neće biti potrebni međunarodni posmatrači, što je bila jedna od odredbi prethodnih sporazuma o rešenju gasne krize, koji nisu primenjivani.

Julija Timošenko je kazala da neće biti odlaganja tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu i da će snabdevanje Evrope biti obnovljeno čim isporuke ruskog gasa stignu do ukrajinskog tranzitnog sistema.

Ona se zahvalila Rusiji što je Ukrajini odobrila popust od 20 odsto na cenu gasa, što će, kako je navela, toj zemlji dati još godinu dana da reši pitanja energetske bezbednosti.

Cena tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu će, kako je dodala, ostati ista kao i 2008. godine.

Prema izvoru Interfaksa, Ukrajina će za 1.000 kubnih metara ruskog gasa plaćati 235 dolara, a 2008. je plaćala 179,5 dolara.

Prema navodima Itar-tasa sporazumom je predviđeno da Ukrajina plaća gas po evropskom obračunu cena od 1. januara.

Kako je preneo Rojters, evropska cena ide do 450 dolara, što bi sa popustom od 20 odsto iznosilo 360 dolara, ali se očekuje da će cene gasa u Evropi u 2009. osetno pojeftiniti jer će pratiti kretanje cena nafte.

Očekuje se da će današnjim potpisivanjem sporazuma biti stavljena tačka na dvonedeljni gasni spor, zbog kojeg je bez ovog energenta ostao veliki deo Evrope. Posebno su ugrožene balkanske zemlje, Slovačka i Moldavija.

EU traži "tačan čas" nastavka isporuke gasa

Evropska unija zatražila je da Ukrajina i Rusija "naznače tačan čas kad će biti obnovljene isporuke gasa" Evropi.

U saopštenju Evropske komisije naglašeno je da će to proveriti evropski posmatrači na ukrajinskim i ruskim gasovodima.

Istovremeno je Koordinaciona grupa EU za gas stavila do znanja da su već preduzete mere da se posebno pomogne Bugarskoj i drugim članicama Unije, kao i zemljama Zapadnog Balkana koje su najteže ugrožene prekidom priliva ruskog gasa preko Ukrajine.

Zamenik direktora Direkcije za energiju Evropske komisije Fabricio Barbaso će sutra, kako je saopšteno, krenuti u Hrvatsku i druge najteže ugrožene zemlje Zajednice za gas na Balkanu, da bi s tamošnjim vlastima na licu mesta dobio sve bitne informacije o energetskoj situaciji.

Portparol Evropske komisije Feran Taradeljas je agenciji Beta preneo da bi Barbaso trebalo da poseti i Bosnu, Srbiju i Makedoniju.

U saopštenju Koordinacione grupe za Gas EU, koju čine predstavnici zemalja ključnih gasnih kompanija EU, ističe se da su, između ostalog, "nemačke kompanije za gas preko Austrije isporučile dodatne količine gasa Mađarskoj, Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini".

"Veće količine gasa su isporučile zemlje koje su to u stanju, a neke su pomogle susedima, i to posebno Mađarska, koja je iz svojih strateških zaliha dostavila gas Srbiji".

"Situacija je i dalje teška i niže temperature idućih dana mogu to stanje učiniti još težim, posebno ako ne budu mogli da budu produženi kratkoročni ugovori u ravni industrije", navodi se u saopštenju.

Evropska Komisija je zato zatražila da priliv gasa iz Rusije preko Ukrajine bude što pre obnovljen.

"Komisija zahvaljuje partnerima EU - Norveškoj, Alžiru i Libiji, koji postojano i još u većim količinama isporučuju prirodni gas", dodaje se.

U saopštenju Grupe za gas se podvlači da je "Bugarska i dalje najteže pogođena zemlja" i da se ulažu napori da Bugarska dobije izvesne količine gasa iz Grčke.

"Neke zemlje, kao recimo Makedonija, morale su da prekinu isporuke gasa industrijskim potrošačima, pošto nisu imale mogućnosti za dodatne nabavke gasa", ističe se u saopštenju.

Evropska komisija je zamenika direktora Direkcije za energiju Dominika Ristorija uputila večeras u Bugarsku i Slovačku, najteže pogođene članice EU, s ciljem da "na licu mesta utvrdi postojeće stanje i moguća rešenja".

(agencije/MONDO)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image