Geološki i atmosferski uslovi na Mesecu su takvi da je otkriće ostataka vanzemaljskog života veoma izvesno, smatraju stručnjaci sa Harvarda Abraham Lob i Manasvi Lingam.

Njihovo objašnjenje je da na Mesecu ne postoji atmosfera zbog čega sva tela koja slete na mesečevu površinu stižu neoštećena jer ne gore u atmosferi.

Uz to, Mesec je geološki neaktivan što znači da bilo šta što je na njega sletelo u proteklih milijardu godina je ostalo sačuvano.

“Lunarna površina je poput prirodnog poštanskog sandučeta, ona čuva sve što je tamo stiglo u proteklih nekoliko milijardi godina. Ako nikada ne proveravate poštansko sanduće, nikada ne biste znali da je neka poruka stigla”, naveo je Lob, a prenosi Sputnik.

Većina predmeta koji stignu do Meseca poreklom su iz našeg solarnog sistema, ali je otkriće Oumuame, prvog poznatog svemirskog tela koje je stiglo u naš sistem, ukazalo na potrebu podrobnijeg ispitivanja Meseca, što bi moglo da dovede do novih otkrića.

Profesor Lob tvrdi da je na osnovu trenutnih merenja moguće da na Mesečevoj površini leže komadi objekata koji su stigli iz svemira.

“Moguće je da neki od tih predmeta u sebi imaju vanzemaljski život, i mi bismo mogli da izvučemo te biomarkere analizom površine Meseca. Suštinsko pitanje je da li taj život ima sličnu biohemijsku strukturu života na Zemlji? Sličnosti bi mogle da ukažu na to da postoji jedinstven hemijski put života svuda u svemiru, odnosno da život prelazi iz sistema u sistem”, naveo je Lob.

On i njegov kolega su ocenili da bi bilo potrebno organizovati duge svemirske misije koje bi posetile druge siseme.

NASA je saopštila da će se njihovi astronauti na Mesec vratiti do 2024.

Američka svemirska agencija se nada da će do 2028. uspeti da ustanovi održivo prisustvo na Mesecu kako bi odatle slala misije na Mars.