• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ruski gas pristiže u Evropu

Ruski "Gasprom" započeo je rano jutros isporuke gasa Evropi preko teritorije Ukrajine. Gas je stigao do mnogih evropskih potrošača. Ukrajinsko ministarstvo inostranih poslova optužilo je Rusiju da je izvela planski "napad gasom" sa ciljem destabilizacije unutrašnje situacije u Ukrajini.

Ruski gas je, preko teritorije Ukrajine, danas počeo da stiže do evropskih potrošača, nakon što je juče okončan rusko-ukrajinski gasni spor koji je evropske zemlje ostavio bez tog energenta tokom protekle dve nedelje.

Do 14 časova gas je stigao u Mađarsku, a ubrzo i u Bugarsku. Takođe, i Slovačka, Mađarska, Moldavija i Austrija su potvrdile da su počele da primaju gas, javio je Rojters.

Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije Dušan Mrakić je izjavio da se očekuje da će gas u ranim večernjim časovima stići i u Srbiju.

"Gasprom" je saopštio da je Ukrajina počela tranzit gasa u 10.24 po moskovskom, odnosno 8.24 po srednjeevropskom vremenu.

Šef "Gasproma" Aleksej Miler rekao je danas u razgovoru sa predsednikom Rusije Dmitrijem Medvedevim da "ne postoje ni pravne, ni tehničke prepreke za tranzit gasa u Evropu".

Kako je preneo Itar-tas, na slovačko-ukrajinskoj granici, na kontrolnoj gasnoj stanici u mestu Velke-Kapušane, registrovan je dolazak ruskog gasa, ali je posle izvesnog vremena pritisak u cevima počeo da pada, a uzroci se razjašnjavaju.

U turskoj gasnoj kompaniji Boras Itar-Tasu je rečno da je Ukrajina počela isporuke gasa u pravcu Turske kroz Bugarsku.

"Turska može da počne da prima gas u potpunim količinama kroz dan i po ili dva", naveli su u kompaniji, dodajući da do kašnjenja dolazi zbog nedovoljnog pritiska u cevima.

Gasni spor Rusije i Ukrajine počeo je 27. decembra prošle godine, isporuke Ukrajini obustavljene su 1. januara, snabdevanje balkanskih zemalja prekinuto je 6. januara, a Evropske unije 7. januara.

Ruski "Gasprom" i ukrajinski "Naftogas" potpisali su sporazum o obnavljanju tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu i isporuka gasa.

Sporazum su potpisali predsednik ruskog "Gasproma" Aleksej Miler i predsednik ukrajinskog "Naftogasa" Oleg Dubina, u prisustvu premijera dve zemlje Vladimira Putina i Julije Timošenko.

Timošenko je novinarima, tokom zajedničke konferencije za štampu sa ruskim premijerom Putinom posle potpisivanja gasnog sporazuma, izjavila da će tranzit ruskog gasa preko teritorije Ukrajine ka evropskim potrošačima započeti bez ikakvih odlaganja, čim gas stigne do Ukrajine.

Sa svoje strane, Putin je izrazio očekivanje da će se isporuka gasa Evropi preko teritorije Ukrajine obnoviti u skoroj buducnosti, dodavši da će posrednici u trgovini gasom sa Ukrajinom biti uklonjeni. Ruski premijer je rekao da je „Gasprom" već dobio instrukcije da u potpunosti obnovi isporuku gasa Evropi.

Putin je ukazao da ni on ni Timošenkova nisu dovodili u vezu problem snabdevanja gasom evropskih potrošača sa snabdevanjem Ukrajine, dodavši da se rusko-ukrajinski gasni sporazum odnosi na period od 2009-2019. godine.

Ukrajina je poslednja zemlja koja će u gasnim aranžmanima sa Rusijom preći na tržišne principe poslovanja, kazao je ruski premijer i izrazio spremnost da njegova zemlja pomogne Ukrajini u trenutno teškoj finansijskoj situaciji.

Kijev optužuje Rusiju

Ukrajinsko ministarstvo inostranih poslova optužilo je, drugog dana od potpisivanja desetogodišnjeg ugovora o isporukama gasa, Rusiju da je izvela planski "napad gasom" sa ciljem destabilizacije unutrašnje situacije u Ukrajini i rušenja ukrajinskog gasno-transportnog sistema.

Ministarstvo je saopštilo da je Ukrajina, međutim, već stekla snažan imunitet prema "neprijateljskim i nadmenim izjavama koje se s vremena na vreme čuju od visokorangiranih osoba Rusije na račun Ukrajine i njenog rukovodstva".

"Apelujući na mit o slovenskom jedinstvu, cinično eksploatišući temu viševekovnih istorijskih veza, Kremlj dosledno ostvaruje neskriveni pritisak na Ukrajinu zbog njene nezavisne unutrašnje i spoljne politike", istaknuto je u saopštenju, koje je preneo Itar-Tass.

Pritom je navedeno da je "svetao primer takvog pritiska bio planski karakter gasnog napada Rusije radi destabilizacije unutrašnje situacije u Ukrajini i rušenja njenog gasno-transportnog sistema".

Optužujući ruske funkcionere da nisu u stanju da zaustave "informativnu ofanzivu na Ukrajinu", ukrajinsko ministarstvo je istaklo da su takvi planovi doživeli fijasko - i u odnosu prema "streteškom partneru" i u podstrekivanju ukrajinskih partnera protiv Ukrajine.

Kao primer, navedena je nedavna izjava ambasadora Rusije u Kijevu Viktora Černomirdina, "koji sa tonom bez uvažavanja komentariše unutrašnju sitauciju u Ukrajini".

"Treba biti svestan da ukrajinski i ruski narod neće oprostiti onima koji svojim izjavama i aktivnostima raspiruju neprijateljstvo među njima i poništavaju napore za uspostavljanje dobrosusedskih i ravnopravnih odnosa na osnovu međuanrodnog prava", navedeno je u saopštenju.

Černomirdin je prekjuče u intervjuu ruskoj državnoj televiziji kritikovao ukrajisnke vlasti da "ili ne razumeju šta rade, ili razumeju, ali namerno rade".

Na želju novinara da komentariše izjave Kijeva da je Rusija sama izazvala krizu oko gasa, jer ga nema dovoljno, ruski ambasador je rekao da "oni nemaju pameti" i da se "ne treba trpati tamo gde ništa apsolutno ne razumeš", podsetila je ruska državna agencija.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image