• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mislite da je VELIKA BELA AJKULA opasna? Nećete to misliti kad vidite ovu

Izvor mondo.rs

Ako ste mislili da je velika bela ajkula najopasniji predator u moru, prevarili ste se. U poređenju sa neuhvatljivom ajkulom sa šest škrga koja živi u mračnim dubinama tropskih mora, velika bela ajkula je umiljata kao mače...

Za stručnjaka za akjule koji trideset godina prati ove veličanstvene životinje, velika bela ajkula je dosadna u poređenju sa retko viđenim predatorom iz dubokih, mračnih tropskih voda – akjulom sa šest škrga (većina ajkula ima pet).

“Ove ajkule su mnogo više kul od belih”, kaže Din Grabs, pomoćnik direktora istraživanja Pomorske laboratorije na Državnom univerzitetu Floride.

Možda će vas zanimati

Ajkule sa šest škrga su drevne zveri koje obitavaju u mračnim dubinama okeana, često na dubini od 200 do 1000 metara, dok su velike bele akjule dominantna vrsta tih ispod površine.

“Ove ajkule su najveće, najdominantnije grabljivice ovih dubina”, kaže Grabs o životinjama koje često mogu da budu duže od pet metara.

Posle više neuspelih pokušaja da se taguje neka od ovih ajkula kako bi se pratilo njeno kretanje ispod vode, Grabs je sa timom stručnjaka i podmornicama OkeanX uspeo da postavi tragač na jednu od ajkula i potom je prati, i to na dubini od nekih 500 metara, piše sajt Mešabl.

Grabs je sa svojim timom uspeo da snimi vrstu ajkule koja vlada morima najmanje 185 miliona godina, još iz vremena kada su dinosaurusi vladali kopnom.

Snimci su otkrili da su ove ajkule žestoke. Da mogu da prežive ako ih slučajno upecaju i onda vrate u vodu.

Kao i većina bića koja žive duboko ispod površine mora, ove ajkule su jezive. Sporo i opušteno su plivale pored podmornice koja ih je pratila.

Grabs kaže da je razlog tome taj što hrane nema mnogo na tim dubinama pa se akjule kreću polako kako bi čuvale energiju. “U ovim ledenim dubinama sve se kreće polako”, rekao je on.

Šestoškrga ajkula
Izvor: YouTube/OceanX

Stručnjaci su otkrili još nešto u vezi sa ovim životinjama – imaju neverovatno fleksibilnu vilicu i svojim ogromnim zubima mogu da uhvate i dobro progrizu meso kita. “Otkinuće ogromne komade”, kaže Grabs.

Grabsovo istraživanje otkrilo je i da tokom dana ajluke borave u hladnijim dubinama gde je temperatura vode oko 5 stepeni Celzijusa ali da noću plen love u nešto toplijim vodama (16 stepeni) bliže površini.

I pored toga što su uspeli da ih snime, Grabs upozorava da ljudi ne znaju dovoljno o svim ajkulama i da su potrebna brojna istraživanja i proučavanja ovih veličanstvenih zveri kojih ima oko 500 vrsta.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Naum Jožek

Baš au umiljate 💋😬

special image