• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UGROŽENE planinske gorile: Turisti zarad SELFIJA prenose kijavicu gorilama

Izvor mondo.rs

Planinskim gorilama preti ozbiljna opasnost u vidu ekoturista koji ignorišu upozorenja i zabrane i snimaju selfije sa planinskim gorilama, prenoseći im tako viruse i infekcije, pokazala je nova studija britanskih istraživača.

Stručnjaci su poručavali fotografije objavljene na društvenim mrežama i videli da j+se veliki broj turista oglušio o "pravla ponašanja“ kada je reč o snimanju ugroženih životinjskih vrsta i umesto da ih samo fotografišu i odu, oni su se približavali gorilama - a neki su ih čak i dodirivali.

Ta blizina olakšava prenos respiratornih infekcija, prehlada i kašlja koji može ozbiljno da ugrozi a potencijalno i ubije gorile.

Možda će vas zanimati

Britanski mediji prenose i da je zabeležen porast respiratornih infekcija među gorilama i da se u nedavnoj epidemiji gripa u Ruandi razbolelo 11 gorila a uginule su dve.

Planinske gorile žive u Kongu, Ruandi i Ugandi i ugrožena su vrsta sa svega 1000 preostalih jedinki.

Turistički obilasci ovih primata dozvoljeni su u sve tri zemlje pod uslovom da su turisti udaljeni minimum sedam metara od gorila.Uz to, turisti moraju da nose zaštitne maske.

Kako bi utvrdili da li se pravila poštuju, prirodnjak Gaspar van Ham je sa kolegama sa Oksford Brukis univerziteta na proučavao fotografije gorila postavljene na Instagram od 2013. godine i procenjivao razdaljinu između gorile i turista.

Istraživači su utvrdili da su na 643 fotografije turisti bili bliži gorilama nego što je to dozvoljeno. Na dvadeset fotografija, turisti su dodirivali životinje a svega dve trećine turista je nosilo obavezne maske.

Tim stručnjaka je naveo i da su mlade gorile često bili inicijatori "susreta“ jer su po prirodi mladunci ljubopitivi.

Stručnjaci priznaju da ekoturizam pomaže finansiranje programa očuvanja gorila ali su pozvali turiste da se odgovorno ponašaju a turističke operatere da konrolišu poštovanje regulativa.

"Iskustvo (posmatranja gorila) neće biti manje prijatno ali će, istina, fotografije dobiti manje lajkova“, prokomentarisao je Van Ham.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image