Medvedev je u razgovoru sa novinarima podsetio da je Zapad u jednom trenutku ozbiljno razmatrao tu opciju i da Moskva to zna.

"To bi u stvari bila objava rata, ali i pored toga o tome se diskutovalo", rekao je ruski premijer i dodao da je taj "niski udarac" jedan od razloga zašto vlada razmatra načine kako da zaštiti ruski deo interneta.

Globalni međubankarski sistem SWIFT omogućava prekogranična plaćanja između 11.000 finansijskih institucija u više od 200 zemalja širom sveta.

Prve inicijative za isključenje ruskih banaka iz mreže za transfer novca pokrenute su 2014. godine kao odgovor na navodnu ulogu Moskve u sukobu u Ukrajini, prenosi RT.

Ovu ideju je prošle godine ponovo "oživeo" specijalni izaslanik Vašingtona u Ukrajini, Kurt Volker, koji je u intervjuu za Glas Amerike rekao da je takva "nuklearna opcija" još uvek na stolu, ali da bi "ona koštala sve uključene".

Zbog potencijalne pretnje da bude isključena iz SWIFT-a, Rusija je počela da radi na alternativnom rešenju - na razvoju domaće mreže za razmenu finansijskih poruka koja se zove SPFS.

Sistem funkcioniše po istim standardima kao i SWIFT i već se koristi u zemlji.

"Taj zakon ima za cilj da ne budemo isključeni sa interneta, ako bi to nekome i palo na um. Kada su počele nesuglasice, na primer, sa Amerikancima, potpuno ozbiljno se razmatralo pitanje da nas isključe iz sistema verifikacije plaćanja. To je nizak udarac, u stvari, objavljivanje rata. Ipak, govorilo se o tome. Zašto onda ne bi zavrnuli slavinu koja je povezana sa internetom? Nismo sigurni da nas u određenom trenutku neće isključiti sa nečega“, konstatovao je Medvedev, istakavši da se niz funkcija povezanih sa internetom izvršava u SAD.

U planu je povezivanje SPFS-a sa kineskim prekograničnim međubankarskim platnim sistemom CIPS i budućim indijskim mehanizmom plaćanja.

Ruski platni sistem će se takođe povezati sa iranskim SEPAM-om, jer iranske banke od prošle godine nemaju pristup SWIFT-u nakon što su SAD ponovo uvele sankcije toj zemlji.

Medvedev je danas dao intervju brojnim ruskim TV kanalima, a odgovarao je na čitav niz pitanja - od toga kako je izgledalo donositi najteže odluke, o problemu internet piraterije na međunarodnom nivou, kako je protekao sastanak s Bilom Gejtsom, do nekih ličnih pitanja - kako će proslaviti Novu godinu, navodi Sputnik.

Ruski premijer je rekao i da Moskva neće zabraniti YouTube.

"Niko ne planira da zabrani bilo šta, i YouTube će nastaviti da radi kao i dosad (u Rusiji). Oni koji zarađuju na Jutjubu i dalje će moći da to čine, mada to ne zavisi od vas, već od politike YouTube-a“, istakao je ruski premijer.