Nova analiza kamenoloma gde je više od 90 procenata monolita isklesano - Rano Raruko - sada je pokazala da je Rapanui narod možda bio u pravu.

Petogodišnja studija dva moai spomenika u centru Rano Raruka koju su sproveli stručnjaci sa Kalifornijskog univerziteta u Los Anđelesu pokazala je da je sam proces klesanja, koji se odigrao u periodu od 13. do 16. veka, pretvorio kamenolom u poljoprivrednu oazu.

Klesanjem stotina kamenih figura, sloj soli prekrio je tlo i učinio ga bogatim hranjivim materijama.To, zajedno sa obiljem tekuće vode, omogućilo je bananama, taru i slatkom krompiru da rastu.

Analiza je pokazala da je tlo oko moaija mnogo plodnije nego na drugim delovima ostrva, prenosi Dejli mejl.

Moai su klesani u Rano Raruku a potom preneti na drugi kraj ostrva, osim nekolicine koji su ostali u kamenolomu zbog ceremonijalnih razloga.

Tlo u kamenolomu već se smatralo najplodnijim na ostrvu zbog stalnog priliva pijaće vode, ali su statue moaija povećale njegovu plodnost, smatraju stručnjaci.

Radnici koji su radili u kamenolomu su vadeći kamen, rasipali unaokolo - otkopavanjem i zakopavanjem glinom bogatog kamenoloma - kalcijum i fosfor koji su važni hranjivi sastojci za rast biljaka.

Na drugim delovima ostrva, tlo se ispostilo, ali je u kamenolomu, gde se konstantno radilo, tlo bilo podno zahvaljujući prilivu vode, prirodnog đubriva i hranjivih sastojaka.