Turska policija sukobila se sa Kurdima i uhapsila njih 86 na demonstracijama na jugu zemlje povodom deset godina od hapšenja lidera separatista Abdulaha Odžalana.

Najmanje osam demonstranata i 17 policajaca je povređeno na demonstracijama u više gradova na jugoistoku Turske, naseljenom Kurdima.

Oko 3.000 demonstranata prošetalo je ulicama Đijarbakira noseći fotografije vođe Kurda i uzvikujući parole protiv vlasti u Ankari.

Kako je javila agencija Anadolija, protesti su organizovani i u provincijama Hakari i Širnak.

Odžalan je uhapšen 15. februara 1999. u Keniji u akciji turskih agenata kojima je pomogla američka obaveštajna služba. Odžalan se krio u ambasadi Grčke u Najrobiju.

Pošto je prebačen u Tursku, Odžalan je u junu 1999. osuđen na smrt zbog separatizma, a kazna mu je 2002. preinačena u doživotni zatvor.

Evropski sud za ljudska prava preporučio je u maju 2005. novo suđenje Odžalanu, ocenjujući da proces iz 1999. nije bio pravedan.

(Beta)