Australijski kljunar je jedinstvena vrsta sisara jer, za razliku od ostalih, na svet ne donosi žive mlade, već polaže jaja, a s obzirom na to da hranu nalazi prvenstveno u vodi, australijski platipus mora da se prilagodi velikim promenama temperatura tokom godišnjih doba.

U svom izveštaju stručnjaci navode da je budućnost ove vrste, endemske za istočnu Australiju i Tasmaniu, "sumorna".

Glavni autor studije, profesor Gilad Bino kaže da je u južnoj Australiji, gde je ovaj čudnovati kljunar ranije živeo, sada "praktično istrebljen".

Njegov kolega i koautor studije profesor Ričard Kingsford kaže da je suša bila ključan razlog pada populacije kljunara u Australiji, s obzirom na to da su presušile reke, njihovo prirodno stanište.

Autori istraživanja, objavljenog u stručnom listu Biological Conservation, ističu da je gubitak staništa izazvan prvenstveno ljudskim delovanjem, izgradnjom brana i raskrčavanjem zemljišta, kao i klimatskim promenama.

"Australijskog kljunara su do ivice istrebljenja dovele reke pune pepela i nedostatak kiseonika u oblastima gde ovi sisari žive", rekao je Bino i dodao da se hitno moraju preduzeti mere kako bi se sprečio nestanak ove životinje.

Stručnjaci predviđaju da će zavisno od klimatskih promena i jačine suša kljunari izumreti u oko 40 posto područja istočne Australije u kojima trenutno žive.

Dugotrajna suša, rekordno visoke temperature i razorni požari u Australiji su rezultirali ekološkom katastrofom koja preti još nekim životinjskim vrstama, uključujući koale i kratkorepe valabije.