![](/img/placeholders/placeholder-mondo.png)
"To nije jednostavna stvar. To (Bregzit) je promenilo pravila igre", rekla je Mekdonald za britanski list Tajms, i dodala da da Irska treba da "počne pripremu" takvog referenduma, a da "i London treba da se spremi".
Šin Fejn, koji je pobedio na izborima održanim 8. februara, zalaže se za ujedinjenje Republike Irske i britanske Severne Irske, koje su razdvojene otkako je Irska izborila nezavisnost 1921. godine.
Ta podela je u Severnoj Irskoj dovela do trodecenijskog krvoprolića u drugoj polovini 20. veka, zvanog "Nemiri", između nacionalista i republikanaca s jedne i protestanstskih lojalista s druge strane. U Nemirima je ubijeno oko 3.500 ljudi.
Pitanje irskog ujedinjenja se vratilo u fokus zahvaljujući Bregzitu, kom se protivi većina stanovnika Severne Irske. Pridruživanje Irskoj, članici EU, pokazalo se kao zavodljiva ideja.
"Ako pogledate sever, većinu više ne čine lojalisti. Točak se okrenuo, nastupila je smena generacija. O ujedinjenju Irske se sada razgovara širom ostrva kao nikada pre za mog života", rekla je Mekdonald. Prema njoj, Bregzit je samo "ubrzao priču".
Meri Lu Mekdonald je učinila mnogo za uvođenje Šin Fejna u politički mejnstrim, nakon što je ta stranka dugo bila smatrana za politički ogranak Irske republikanske armije (IRA).
Stranka je na nedavnim izborima dobila 24,5 odsto glasova.
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Ako se bilo šta loše desi, odgovorni su Partizanov predsednik i trener": Čović se još jednom oglasio pred meč
"Tebe i takvih kao ti se niko ne plaši, Partizan ima preča posla od Kupa": Mijailović oštro odgovorio Čoviću