Među okupljenima bile su i poznate britanske ličnosti, poput Rodžera Votersa iz "Pink Flojda", pevačice "Pritendersa" Krisi Hajnd i modne dizajnerke Vivijen Vestvud, kao i bivši ministar finansija Grčke Janis Varufakis.

Takođe, više od 40 pravnika iz Velike Britanije, SAD, Francuske i drugih zemalja objavilo je danas pismo u kojem traži od britanske vlade da odbije zahtev za izručenje Asanža.

Obraćajući se okupljenima ispred parlamenta, portparol Vikiliksa Kristin Hrafnson rekao je da je krivično gonjenje Asanža "mračna sila protiv (onih) koji žele pravdu, transparentnost i istinu". 

Saslušanje povodom izručenja Asanža zakazano je za ponedeljak u sudu u Londonu.

Britanska Vlada nema formalnu ulogu u slučaju izručenja. Očekuje se da će sud zasedati sedam dana, a naknadno ročište planirano je za 18. maj.

Pristalice Asanža prvo su se okupile ispred predstavništva Vlade Australije, a odatle su prošli centrom Londona do zgrade parlamenta.

Pojedini su uzvikivali "novinarstvo nije zločin" i nosili transparente izrugujući se premijeru Borisu Džonsonu.

SAD terete Asanža po 18 tačaka optužnice - od kojih 17 na osnovu Akta o špijunaži - zbog namere da pribavi i objavi povjerljive diplomatske i vojne dokumente.

Ako bude u SAD osuđen za špijunažu i izdaju objavljivanjem tajnih državnih dokumenata, preti mu kazna i do 175 godina zatvora.