"EU se ne slaže sa činjenicom da su SAD odluku o zabarni putovanja donele jednostranio i bez konsultacija", naveli su predsednici Evropskog saveta i Evropske komisije.

Šarl Mišel i Ursula fon der Lajen su u saopštenju poručuli da je koronavirus "globalna kriza" koja nije limitrirana kontinetima i koja zahteva saradnju, a ne jednostrane poteze.

 Čelnici najvažnjih EU institucija dodaju da Unija preduzima snažne akcije u cilju sprečavanja širenja COVID-19.

Američki predsednik Donald Tramp privremeno je obustavio putovanja iz delova Evrope u SAD na 30 dana, izuzev iz Velike Britanije, pod sve većim pritiskom da preduzme akciju zbog širenja koronavirusa.

U predsedničkoj proklamaciji, koje je kasnije objavljeno, navodi se da je privremeno zabranjen ulazak u zemlju isključivo putnicima iz 26 zemalja Šengenske zone, prenose britnaski mediji, ističući da to znači da ova mera ne utiče na određen broj evropskih zemalja, kao ni na Veliku Britaniju.

Kako je saopštio vršilac dužnosti sekretara za unutrašnju bezbednost Čed Vulf, to su zemlje Šengen zone: Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska i Švajcarska, prenosi Glas Amerike.

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić istakla je danas da je od Ambasade SAD zatraženo pojašnjenje mere o zabrani ulaska građana EU u Ameriku, dodajući da za sada nećemo suspendovati let za SAD.

Brnabić je, na konferenciji za štampu, kazala da je trenutno jasno da se mera odnosi na Šengen zonu i EU, a ne odnosi se na Srbiju.

"Odnosi se, međutim, na građane Srbije koji su bili u Šengen zoni", dodala je ona.

Brnabić je kazala da očekuje da se ta mera dodatno pojasni.

"Nećemo za sada suspendovati let za SAD, ali je velika verovatnoća da ćemo morati", ukazala je ona.