U saopštenju EK se navodi da EU obezbeđuje 3,07 milijardi evra za celo susedstvo - 2,1 milijardu evra za jug i 962 miliona evra za partnerske zemlje sa istoka, kao i 800 miliona evra za Zapadni Balkan i Tursku.

"Kao deo globalnog odgovora na pandemiju korona virusa preusmeravamo više od 3,8 milijardi evra predviđenih sredstava za Zapadni Balkan i naše neposredne susede na istoku i jugu, tamo gde su im stvarne potrebe: hitan odgovor na zdravstvenu krizu, za jačanje zdravstvenog sistema i ublažavanje društveno-ekonomskog uticaja pandemije. Delimo kontinent i možemo uspeti samo zajedno", poručio je komesar za susedsku politiku i pregovore o proširenju Oliver Varheji.

Za akcije hitne pomoći 502 miliona evra usredsređuju se, između ostalog, na povezivanje zapadnog Balkana sa inicijativama EU kao što su Sporazum o zajedničkoj nabavci medicinske opreme i evropski sistem za brzo upozoravanje na zarazne bolesti.

Zemlje koje pregovaraju o svom pristupanju mogu se prijaviti i za fond solidarnosti EU, navodi se u saopštenju EK.

Kaže se da je Evropska unija oformila Tim Evropa čiji je cilj spasavanje života i pružanje brze i ciljane podrške našim partnerima da se suoče sa ovom pandemijom.

Prvi paket rešenja Tima Evropa već se primenjuje u neposrednom susedstvu: Zapadnom Balkanu, na istoku pa do juga, stoji u saopštenju.

Zajednička akcija EU biće usmerena na rešavanje neposredne zdravstvene krize i nastalih humanitarnih potreba, jačanje zdravstva, sistema za snabdevanje vodom i sanitarnih sistema partnera, njihove kapacitete za istraživanje i spremnost za rešavanje pandemije, kao i ublažavanje negativnih društveno-ekonomskih uticaja, kaže se u saopštenju EK.

Kako bi podržala ove aktivnosti, EU će obezbediti finansijsku podršku partnerskim zemljama u iznosu većem od 15,6 milijardi evra iz postojećih spoljnih akcionih resursa.

Evropska komisija i visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj  je naveo da pandemija korona virusa zahteva ujedinjeno, globalno delovanje kao odgovor, a da Evropska unija i njene države članice igraju svoju ulogu u rešavanju ove zdravstvene krize i njenih teških posledica - u zemlji i inostranstvu.

"Ovo je globalna borba koju ćemo ili pobediti ili izgubiti zajedno. Saradnja i zajednički napori na međunarodnom nivou i multilateralna rešenja put su ka napred, za istinsku globalnu agendu za budućnost", ističe visoki predstavnik Borelj.

Evropska unija će, kako se navodi, nastaviti da prilagođava svoj odgovor na evoluirajuću situaciju i fokusiraće se na najugroženije zemlje kojima je potrebna zdravstvena podrška.