Povećanje cena kada neke robe nema dovoljno uobičajena je stvar u zemljama "slobodnog tržišta", ali nije samo cena maski koja je "otišla u nebo" ono što brine Britance. Pitanje je i da li su to što skupo plaćaju "na tržištu" uopšte – maske.

Potrošači u Ujedinjenom kraljevstvu upozoreni su da maske ne nabavljaju "gde stignu" jer ima mnogo prevara. Prema podacima Biroa za sprečavanje prevara, Britanci su već "zavrnuti" za gotovo 920.000€ vrednu robu, kupujući maske i drugu zdravstvenu zaštitnu opremu od prevaranata ili po mnogostruko većoj ceni od realne, javlja Skaj njuz.

Zbog ovakve ekonomske pošasti u vreme korone, grupa za zaštitu potrošača Vič (Which?) je zatražila urgentnu akciju Vlada, pogotovo protiv onlajn prodavaca.

Prozivaju se i onlanj platforme, poput Amazona and eBay-a, jer su propustile da zaustave beskurpulozne prodavce u iskorišćavanju ljudi kojima su prodavali za zdravlje neophodnu opremu po naduvanim cenama

Naduvavanje je bilo i preko Googla, ali je Google Shopping ubrzo upozorio kupce na prevelike cene, a neke prodavce uklonio sa svoje liste zbog "značajnog povećanja cene".

Facebook se opredelio za potpuno izbacivanje prodaje masski i druge lične zaštitne opreme preko svoje mreže.

Svoju zaradu ovde su videli i dileri droge sa Dark veba, koji prodaju krivotvorene hirurške maske, i tako iskorištavaju navalu nastalu nestašicom robe iz Kine.

Aleks Gujrahu, bezbednosni analitičar u Dižital šedousu (Digital Shadows), rekao je Skaj njuzu Sky News da se u nekoliko prethodnim secedi pojavila zdravstvena zaštitna oprema na Dark vebu (delu Interneta na kome se trguje sumnjivom robom i gde se obavljaju tajnovite aktivnosti daleko od očiju javnosti i vlasti), što prethodno nije bio slučaj.

Obični Britanci nemaju mnogo izbora. Ukoliko se maske zaista budu morale nositi, moraće od nekuda da ih nabave, pa im ostaje samo da se nadaju da neće naići na nekog "preduzetnika" iz Trotter Independent Traders, čuvene britanske TV komedije.