• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lideri G20 našli formulu za rešenje krize

Svetski lideri, okupljeni na samitu Grupe 20 složili su se da utrostruče sredstva MMF-a kako bi se izborili sa najgorom ekonomskom krizom od one 30-tih godina prošlog veka

Svetski lideri, okupljeni na samitu Grupe 20 složili su se da utrostruče sredstva MMF-a kako bi se izborili sa najgorom ekonomskom krizom od one 30-tih godina prošlog veka. Na samitu je odlučeno i da, uz povećanje sredstava za Svetsku banku, bude deblokirano 1.000 milijardi dolara.

Učesnici samita dogovorili su se u londonu da se za potrebe MMF-a izdvoji dodatnih 500 milijardi dolara, izjavio je britanski premijer Gordon Braun.

On je novinarima rekao da će preko MMF i drugih finansijskih institucija biti izdvojeno ukupno 1.100 milijardi dolara za borbu protiv posledica finansijske krize u svetu. To praktično znači da će sredstva MMF-a biti utrostručena.

"Ovo je dan u kojem se svet ujedinio kako bi uzvratio udarac u borbi sa recesijom. Ne samo na rečima već i s planom za globalni oporavak i reformama s jasnim vremenskim okvirom", rekao je Braun.

Britanski premijer naglasio je da će za pomoć u finansiranju međunarodne trgovine biti izdvojeno 250 milijardi evra u naredne dve godine.

Braun je podvukao da se radi o najvećim stimulativnim merama u svetskoj ekonomiji koje su ikada do sada usvojene. On je dodao da su se učesnici samita u Londonu složili i da zemljama u razvoju bude data veća uloga u međunarodnim finansijskim institucijama.

Britanski premijer je reako i da su se lideri G20 složili da se više ne sme tolerisati da neke države budu "poreski rajevi na zemlji". Takođe je naglasio da se mora stati na put praksi da se čuva tajnost bankovnih podataka.



Francuski predsednik Nikola Sarkozi kazao je da su rezultati postignuti na samitu u Londonu iznad svih očekivanja.

"Od Breton Vudsa, svet je žive po jednom finasijskom modelu, anglo-saksonskom. Nije na meni da ga kritikujem, on je imao svoje prednosti, ali jasno je da je danas okrenuta nova stranica", naglasio je Sarkozi.

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila da je na samitu postignut istorijski kompromis, kao i da će finansijske i ekonomske mere, oko kojih je postignuta saglasnost, dati svetu "jasniju arhitekturu finansijskog tržišta".

Lideri G20 postigli su dogovor i oko toga da se ukine praksa protekcionističkog ponašanja u pojedinim zemljama.

Jedan evropski diplomata rekao je Rojtersu da je na samitu postignut dogovor i da se hitno ubrzaju pregovori iz Dohe o liberalizaciji tržišta, što će biti pokrenuto već na samitu G8 u julu.

Posle pojavljivanja vesti da je postignut dogovor na samitu u Londonu, indeksi na evropskim berzama skočili su za pet odsto, indeks Nikei u Japnu skočio je za 4,4 odsto, dok je Nasdak na Vol stritu zabeležio skok od četiri odsto. Cena nafte takođe je skočila - na 52 dolara.

Pred početak samita u Londonu su počele da se održavaju svakodnevne demonstracije antiglobalista, boraca za zaštitu životne sredine, sindikata... Britanska policija je saopštila da je pala i prva žrtva protesta, kao i da je uhapšeno 86 demonstranata.

G20 se prvi put sastala u Berlinu decembra 1999. Stvorena je kao odgovor na azijsku finansijsku krizu 1997-98, koja je ukazala na potrebu da se zemlje u ubrzanom razvoju uključe u svetsku ekonomsku raspravu i regulativu.

Devetnast članica grupe su: Argentina, Australija, Brazil, Kanada, Kina, Francuska, Nemačka, Indija, Indonezija, Italija, Japan, Meksiko, Rusija, Saudijska Arabija, Južna Afrika, Južna Koreja, Turska, Velika Britanija i SAD.

Evropska unija je takođe članica, koju predstavljaju rotirajuće predsedništvo i Evropska centralna banka. Ministri finansija i guverneri centralnih banaka G20 sastaju se svake godine.

U G20 se stvara oko 90 odsto svetskog bruto domaćeg proizvoda, obavlja se 80 procenata svetske trgovine (uključujući razmenu unutar EU) i u njenom okviru živi dve trećine svetskog stanovništva.

(Beta/MONDO)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image