Vodič navodi niz smernica koje treba preduzeti za povratak u normalu nakon zdravstvene krize izazvane koronavirusom. Dokument deli proces na tri faze: ponovno otvaranje, pokretanje posla i samo otvaranje za goste.
Pre povratka na redovne aktivnosti potrebno je detaljno čišćenje i dezinfekcija prostorija. Uz to se predlaže modifikacija gastronomske ponude i dnevnog rasporeda služenja.
Preporučuje se postepeno prilagođavanje novim okolnostima rada. Zbog toga se savetuje procena raspoloživog osoblja, priprema detaljnog plana rada i inventar postojećih zaliha, kao i pregled rashladne opreme i mašina.
Takođe, lokal treba da ima redovne dostavljače zaštitnih maski, rukavica, dezinfekcionih sredstava kao i paravana za stolove koji će se verovatno postavljati radi zaštite.
U ovoj fazi smatra se da je veoma važno postaviti informativne natpise namenjene zaposlenima. To treba da ih podseća na ispravno korišćenje zaštitne opreme, promovisanje plaćanja kreditnim karticama, stalno pranje ruku ili upotrebu rukavica i hidroalkoholnog gela za ruke.
U vodiču su i preporuke za osoblje: Moraju na poslu da obuku radnu odeću i obuću, uniforma mora da bude čista, da stalno peru ruke i koriste maske.
Zabranjeno je u radnoj odeći izlaziti na cigaret pauzu a ne dozvoljava se tokom rada ni korišćenje mobilnih telefona, zbog mogućeg prenošenja zaraze.
Takođe, nakon primanja porudžbine a pre služenja gostima ti proizvodi se moraju oprati i dezinfikovati.Ovo se odnosi se na limenke i flaše sa pićem.
Ulaz u područja za pripremu hrane treba da bude zabranjeno nezaposlenima u lokalu.
Ako dolaze kontrolori iz inspekcija i ulaze u tu zonu treba da nose zaštitnu opremu i da im preventivno bude izmerena temperatura.
U kuhinji prostor treba da se organizuje tako da se ne pređe bezbedna udaljenost od jednog i po metra.
Takođe će biti neophodno ustanoviti detaljan plan čišćenja prostorija.
Tamo gde su stolovi za jelo i piće, takođe se mora poštovati bezbedan razmak kako ne bi došlo do širenja zaraze.
Postoje i druge vrste ugostiteljskih objekata, kao što restorani brze hrane ili bifei koji služe švedski sto.
Što se tiče prvog, predlaže se ugradnja plastičnih paravana na stolovima kako bi se bezbedno odvojili gosti.
Hranu na švedskom stolu treba zaštititi a pribor za jelo gostima treba da daje osoblje bifea.
Zbog mogućih nepredviđenih događaja u vodiču Madridskog udruženja ugostitelja se navodi da je poželjno da se napravi plan za vanredne situacije kako bi moglo da se reaguje u slučaju da se neko od radnika razboli.
Plan je potreban kako bi se izvršila dezinfekcija prostorija ili moguća izmena proizvoda dostupnih na meniju.
Još uvek nema tačnog datuma kada bi ponovo mogli da počnu da rade barovi i restorani u Španiji, koji ne rade od uvođenja vanrednog stanja 14. marta.
Ovaj sektor u zemlji ima oko 300.000 lokala i zapošljava oko 1,3 miliona radnika. Samo u Madridu ima oko 15.000 barova, kafića i restorana.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte