• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šef Misije Srbije u UN: Među obolelima u Americi ima Srba

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Dok se pojedine savezne pripremaju za popuštanje mera u narednim danima, to do daljnjeg neće važiti za državu Njujork, a naročito ne za istoimeni grad, jer broj novozaraženih nastavlja da raste, kaže za Tanjug šef Misije Srbije u Ujedinjenim nacijama Milan Milanović.

Dok se pojedine savezne pripremaju za popuštanje mera u narednim danima, to do daljnjeg neće važiti za državu Njujork, a naročito ne za istoimeni grad, jer broj novozaraženih nastavlja da raste, kaže za Tanjug šef Misije Srbije u Ujedinjenim nacijama Milan Milanović.

Milanović navodi da je u SAD zaraženo više od 1,97 miliona ljudi, od toga je 64.000 podleglo posledicama virusa, kaže Milanović i dodaje da među žrtvama korone nema Srba.

"Ono što sam saznao pre dva dana od konzulata i naše ambasade u Vašingotnu, među našom dijasporom nema žrtava, ali ima obolelih", navodi Milanović.

Govoreći o situaciju u državi Njujork, Milanović kaže da ima oko 311.000 obolelih i 24.000 umrlih.

"Najviše obolelih i preminulih je u državi Njujork, ali i u susednim država. Od prvih pet država u Americi po najvećem broju zaraženih, čak četiri su u komšiluku Njujorka. Stručnjaci pretpostavljaju da je to zbog blizine gradu Njujorku, koje je glavno žarište", ističe Milanović.

Možda će vas zanimati

Grad Njujork, kao najveće žarište u SAD, ima 170.000 obolelih i 13.000 preminulih, ali se broj pacijenata na respiratorima i u bolnicama smanjuje i većina je na kućnom lečenju.

Milanović navodi da su se brojevi pre nekoliko dana kretali u pozitivnom pravcu, jer je 26. aprila bilo 3.000 novoobolelih, ali je juče ponovo broj skočio na 4.700.

"Više od polovine SAD planira popuštanje mera u narednim danima, ali to se sigurno ne odnosi na državu i grad Njujork. Države sa najmanjim brojem zaraženih počeće sa ublažavanjem mera", navodi Milanović.

On kaže da će ublažavanje mera značiti otvaranje restorana i kafića, ali uz poštovanje svih mera zaštite, kao i otvaranje vrtića, dok škole ostaju zatvorene do jeseni

U Njujorku, kaže Milanović, mere ostaju iste kao i do sada - otvorene su samo prodavnice hrane i apoteke, poštovanje socijalne distance i nošenje maski.

Prema njegovim rečima, Njujorčani su vrlo kooperativni, drže socijalnu distancu i nose maske u prodavnicama, dok šetaju ljubimce ili džogiraju.

Saobraćaj je u Njujorku, navodi, 60 odsto manji, a prvi put u istoriji grada metro će od 6. maja, kako je najavio guverner Endru Kuomo, biti zatvoren od 1.00 do 5.00 sati ujutro kako bi se redovno dezinfikovao.Takođe, u gradu je i 10 odsto manje đubreta, 250 odsto je povećan zahtev za usvajanje kućnih ljubimaca, 20 odsto je manja potrošnja električne energije, za 90 odsto je smanjena upotreba metroa, autobusa i taksija, 20 odsto je manja stopa kriminala, dok je za 42 odsto je više pritužbi građana na glasnu muziku iz komšiluka.

Masovna grobnica u Njujorku
Izvor: Youtube/Guardian

Problema ima sa nabavkom mesa, jer je više od 20 velikih klanica zatvoreno, tako da Mekdonalds po prvi put od kada je osnovan ima problem sa nabavkom mesa, ali i manjom potražnjom, zbog čega je otpustio veći broj radnika.

Milanović dodaje da je bez posla u Americi ostalo 30 miliona ljudi, a glavna vest danas je, kaže, prognoza američkih stručnjaka da će se virus zadržati do 2021. godine.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image