To je posledica pandemije korona virusa i nesposobnosti vladajuće konzervativne stranke i opozicije da se dogovore u pogledu ustavnog i obostrano prihvatljivog rešenja. Zasad je razvoj događaja neizvestan, prenosi Hina.

Čelnik konzervativne vladajuće stranke Pravo i pravda (PiS) Jaroslav Kaczinski i njegov koalicioni partner Jaroslav Govin koji su želeli da odlože izbore, rekli su da su dogovor o takvom rešenju postigli u sredu.

"Nakon 10. maja i pošto Vrhovni sud očekivano proglasi izbore nevažećima s obzirom na to da nisu održani, predsednik parlamenta raspisaće nove predsedničke izbore koji će se održati čim to bude moguće", stoji u njihovom saopštenju.

Trenutna neizvesna situacija rezultat je konkurentskih interesa i kontroverznih odluka.

Suočen s rizikom od masovne zaraze birača na biračkim mjestima, PiS je izglasao zakon kojim se omogućuje glasanje putem pisma. No predlog, koji je kritikovala i odbacila opozicija, upućen je prekasno da bi se zagarantovala oganizacija izbora.

Istovremeno je PiS odbio odlaganje održavanja izbora koju je zatražila opozicija, jer opozicioni kandidati nisu uspeli da sprovedu predizbornu kampanju.

U skladu s ustavnim odredbama, za odlaganje predsedničkih izbora potrebno je proglasiti stanje prirodne katastrofe, no PiS je smatrao da aktuelna zdravstvena situacija to ne zahteva.

Međutim, opozicija i nezavisni pomatrači smatraju da je za to postojao još jedan razlog: PiS je želeo da se izbori održe što pre kako bi se zagarantovala pobjeda predsednika na odlasku Andžeja Dude, koji je bio njen član.

Istraživanje javnog mnjenja pokazalo je da je Duda trebalo da bude izabran još u prvom krugu ali njegovi izgledi za pobedu mogu vremenom da oslade, naročito posle pogubnog uticaja pandemije na ekonomiju i porasta broja nezaposlenih.

Stranke levice pozvale su u nedelju da se održi okrugli sto na kojem će vlada i opozicija dogovoriti sporazum o slobodnim i demokratskim izborima.

"Želimo sastanak koji će omogućiti da donesemo odluku kako održati slobodne, poštene, direktne, ustavne izbore u Poljskoj", rekao je Kšištof Gavkovski iz Saveza demokratske levice.

Takvo rešenje značilo bi da niko posle ne može da dovede u pitanje legalnost izbornog procesa, rekao je on a prenosi agencija DPA.

Predlog levice zasnovan je na razgovorima okruglog stola iz 1989. godine što je tada omogućilo rušenje komunističkog sistema u Poljskoj.