Pretnje širenjem korone dovelo je do toga da se postavi pitanje da li će države preći na kriminalizaciju namernog širenja korona virusa kao što je 1980ih više od polovine država kriminalizovalo ne otkrivanje da ste HIV pozitivni.

Britanski mediji podsećaju na muškarca iz Mičigena koji je obrisao nos i lice o majicu zaposlenog u prodavnici kada je on pokušao da sprovede naredbu o nošenju maski. On je optužen je za napad i, ukoliko bude osuđen mogao bi da dobije tri meseca zatvora i novčanu kaznu od 500 dolara.

U Sant Petersburgu na Floridi muškarac se zakašljao i pljunuo na policiju i pretio da će širiti virus kada su došli u njegov dom zbog prijave nasilja u porodici. Njemu preti do pet godina zatvora po saveznim optužbama za lažiranje napada bioloskim oružjem, a nakon što testiranjem utvrđeno da je negativan.

U San Antoniju, jedan čovek je na Facebooku pretio da je platio nekome da širi koronu po prodavnicama. Uhapšen je i optužen za lažiranje napada biološkim oružjem. Muškarac se branio da je na taj način želeo da spreči ljude da odlaze u prodavnice i samim tim smanji širenje virusa.

U Nju DŽerziju republička senatorka Kristin Korado predložila je ove nedelje da se kazne svi koji su osuđeni za pretnju širenja Kovid-19 sa 10 godina zatvora i novčanu kaznu od 150.000 dolara.

"Ove pretnje neće biti uzete olako, a oni koji budu proglašeni krivima biće najstrože kažnjeni", rekla je Korado.

Više od polovine američkih država izlaganje HIV-u bez saglasnosti učinilo je krivičnim delom kada je 1980-ih izbila epidemija side.Krivična dela se kreću od ugriza do davanja krvi, a u većini slučajeva nije potrebna infekcija HIV-om da bi se osoba optužila za namerno prenošenje HIV-a.

Borci za ljudska prava sada upozoravaju zakonodavce da pažljivo sastavljaju zakone koji će se odnositi na kriminalizaciju korone jer su studije pokazale da je kriminalizacija HIV-a bila preširoka i da su zbog nje najčešće stradali siromašni i manjine.