• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U ovom delu sveta vlada još jedna POŠAST pored korone - SKAKAVCI!

Autor Jelena Stokić

Virus nije jedina pošast koja je napala istočnu Afriku. Usred globalne pandemije bolesti Covid-19, ljudi se u ovom regionu bore sa, takođe, ozbiljnom pretnjom po njihove živote i domove: skakavcima.

Posle jedne od najvlažnijih godina od kad se sprovode merenja, skakavci su od prošle godine, učvrstili snage, jer su im vremenski uslovi dozvolili razmnožavanje generacije za generacijom, piše portal Science alert.

Nasrnuvši u milijardama, uništavaju dragocene pašnjake i useve, a cela katastrofa se smatra najgorim napadom skakavaca u poslednjih nekoliko decenija na region koji se proteže od Kenije, preko Etiopije i Jemena, pa sve do severne Indije.

Možda će vas zanimati

Mada su mnogi opravdano zabrinuti zbog gladi i ekonomskog pada koji donose ove štetočine, entomolog Dino Martins smatra da oni predstavljaju više nego suštinsko upozorenje iz prirode.

 "Koliko god su oni zastrašujući i dramatični, postoji dublja poruka, a ona glasi da mi menjamo životnu sredinu", rekao je Martins nedavno za Harvard gazetu.

 On radi u Istraživačkom centru Mpala u severnoj Keniji, i smatra da nema sumnje da su lokalno uništenje životne sredine, preterano napasanje stoke, deforestacija i širenje pustinja stvorili idealne uslove za masovno razmnožavanje skakavaca, prensi N1.

 Do njihove najezde došlo je prošle godine, posle neuobičajeno toplog i vlažnog vremena, zbog čega su se namnožili u stotinama milijardi primeraka. U narednih nekoliko nedelja očekuje se da se njihov broj utrostruči.

 "Kada se krećete u rojevima, kao što se oni kreću, to je, zapravo, neverovatno iskustvo. Dok su mladi više su crvenkast-ružičasti, a kako stasavaju postaju žuti, i dok lete oko vas u toj fazi, vidite oko sebe sva ta crvenkasto-žućkasta krilca, i osećate njihov blagi orašasti miris, a okružuje vas mnogo ptica, kojima su oni hrana", pojasnio je Martins.

 Danas ovi insekti uspešno mogu biti kontrolisani zaprašivanjem iz helikoptera. No, ekolozi smatraju da to nije dobro ni po ljudsko zdravlje ni po životnu sredinu. Klimatske promene su, naposletku, promenile naše vremenske prilike, donevši više kiša u pomenute predele, što još više pogoduje razmnožavanju skakavaca.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

😐

Pa sve kao i u Bibliji pred dolazak, idu razorni zemljotresi, poplave, pandemije, unisteni usevi nestasice hrane i sva druga cuda.

Vaše ime

"Deforestizacija"?? Stvarno? Sta sve necu da cujem/procitam

Milica

Eeee nemaju oni sns da ih spasi. Hvala Bogu, mi smo imali tu srecu da nam se padnu.

special image