Planeta Zemlja je već ostala bez mnogih životinjskih vrsta, mnoge su na ivici opstanka, a klimatske promene za koje je odgovoran isključivo čovek mogle bi da dovedu do toga da do 2100. godine na svetu više ne bude nijednog polarnog medveda, pokazuje najnovija studija.

To bi mogao da bude užasavajući rezultat promena u klimi koje zbog konstantnog topljenja leda ugrožavaju opstanak ove vrste životinja koje će ostati bez svog prirodnog staništa.

Prema istraživanju kanadskih naučnika, zbog topljenja leda sužava se prostor za polarne medvede, koji će biti pronuđeni da se nastane na čvrstom tlu, a tamo bi lov za njih bio nemoguć.

Zbog razne emisije štetnih gasova u atmosferu, koje vode ka klimatskim promenama i globalnom otopljavanju, arktički led se topi i njegova površina se iz godine u godinu smanjuje. Polarni medvedi i u ovakvim uslovima jedva nalaze hranu, a ako se ovaj trend nastavi, a sva istraživanja pokazuje da hoće, ove životinje bi bile pronuđene i da promene svoje okruženje, ali i da se oslanjaju na rezerve hrane.

"Ako se emisija gasova nastavi ovim tempom, agresivno, opstanak polarnih medveda je malo verovatan. Ako bi emisija gasova bila umerenija, verovatno bi preživeli i ovaj vek", kažu naučnici, koji su u istraživanju koristili kompjutersko izračuvanje na osnovu dosadašnjih, poznatih parametara kako emisije gasova, tako i brzine topljenja leda.