U Tirani je danas zabranjena distribucija i prodaja dnevnog lista "Gazeta šćiptare" zbog objavljivanja "dokumenata" koji sina albanskog premijera Saljija Beriše dovode u vezu sa eksplozijom u skladištu oružja Grdec, u blizini glavnog grada Albanije.

Elektronski mediji u albanskoj prestonici prenose da su rano jutros nepoznate osobe iz štamparije pokupile sve primerke današnjeg izdanja lista predviđene za prodaju u Tirani.

Prema istim izvorima, prodaja i distribucija tog dnevnog lista je sprečena jer su "objavljena dokumenta koja direktno povezuju Škeljzena Berišu, sina albanskog premijera, sa stravičnim događajem u Grdecu".

Rukovodstvo lista se hitno sastalo i odlučilo da odmah ponovi štampanje današnjeg izdanja i istovremeno naložilo da se proveri da li je sličnih problema bilo i u unutrašnjosti zemlje.

List je u današnjem broju objavio svedočenje Anjole Agoli, sekretarice bivšeg ministra pravde Aljda Bumčija, koja otkriva kako je država bila u službi premijerovog sina Škljzena.
Agoli "rešava veliku zagonetku oko predloga odluka koje su za posledicu imale tragediju u Grdecu".

Prema svedočenju od 2. avgusta 2008. godine, u iskazu sudskom policajcu Arianu Mučaju, Agoli otkriva da je ministar pravde tražio od sina premijera Beriše mišljenje o nacrtu odluke "o proceduri za tretiranje oružja, tehnike i opreme Oružanih snaga izbačenih iz upotrebe".

Agoli koja je posao sekretarice obavljala od juna 2005. do 2. aprila 2007. izjavila je da je naznaku "za Škljzena Berišu" u vrhu dokumenta napisao ministar Bumči.

Ona je objasnila da je lično poslala faks u Ministarstvo odbrane, a tokom svedočenja je potvrdila da se Škljzen Beriša dva puta sastao sa ministrom pravde.

Svedočanstvo je objavljeno pošto je "Gazeta Šćiptare" otkrila da je svega nekoliko sati posle strahovite eksplozije u Grdecu tadašnji ministar odbrane i vlasnik "Albademila" nekoliko puta telefonom razgovarao sa Škljzenom Berišom.

Eksplozija u Grdecu dogodila se početkom marta prošle godine, a u toj bazi bile su uskladištene stare kineske i sovjetske mine.
Detonacije su uništile većinu zgrada u bazi smeštenoj u blizini glavnog grada Tirane, ostavivši za sobom ogromne kratere široke do 50 i duboke 20 metara.

Oštećeno je ukupno 2.000 kuća u krugu od četiri kilometara od mesta eksplozija, od kojih je 318 srušeno, 200 kuća je delimično srušeno, a 185 je teško oštećeno.
Albanska policija je tada uhapsila tri osobe.

(Tanjug)